O piwie

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

AMATOR PIWA PREZENTUJE - BROWN FOOT

25.11.2013
AMATOR PIWA PREZENTUJE - BROWN FOOT AMATOR PIWA PREZENTUJE - BROWN FOOT

ALK.6,2%. W poprzedni weekend 16 listopada świętowaliśmy trzy, czy nawet cztery piwne premiery. Jedną z nich uraczył nas AleBrowar, który to tym razem zdecydował się na India Brown Ale. Żeby wszystko było zgodne z duchem craft, nie zrezygnowano oczywiście z dużej ilości amerykańskich chmieli. Deklarowane 80 IBU ma dostarczyć konsumentowi oczekiwaną (czy aby na pewno?), końską dawkę powalającej, chmielowej goryczki.

Ogólnie rzecz ujmując Brown Foot jest stylizowane na indiańską modłę, na premierze nie zabrakło indiańskich peruk z piórami na czele. Etykieta natomiast podtrzymuje dotychczasowy styl AleBrowaru, tym razem przedstawia tytułową Brązową Stopę, która nie wygląda jednak na typową, sympatyczną indiankę znaną z filmów o dzikim zachodzie.
Piwo ma ciemno brązowy kolor, patrząc pod światło nie sposób nie zauważyć pięknych rubinowych refleksów. Obfita, bardzo gęsta i zbita piana o kolorze ecru, utrzymuje się dość długo przy życiu. Zbudowana jest z milionów malutkich pęcherzyków, dzięki czemu jej pozostałości obficie kleją się do ścianek szklanki. Wygląd pierwsza klasa, a co z zapachem?
Brązowa Stopa pachnie bardzo intensywnie. Mamy tu żywicę, iglaki oraz inne leśne akcenty. Na drugim końcu kija występują natomiast przyjemne owoce (mango, grejpfrut, cytrusy), sporo chmielu i swoista kwiatowość. W tle majaczy niezbyt silna słodowa baza. Niuanse karmelowe, czekoladowe oraz palone na granicy wyczuwalności.


W smaku od razu czuć potęgę żywicy, nierozerwalnie związaną z owocami tropikalnymi i cytrusami. Na drugim planie towarzyszy im silna chmielowa nuta, a także wyraźniejsze niż w aromacie echa palonych słodów, karmelu i czekolady z rodzynkami. Pełnię szczęścia gwarantuje bardzo mocna, wyrazista, lekko zalegająca i wytrawna goryczka, pochodząca zarówno od chmielu, jak i ciemnych słodów. Piwo jest bardzo dobrze zbalansowane dzięki obecności solidnej bazy słodowej i wyraźnych ciemnych elementów w smaku, które doskonale radzą sobie z nad wyraz silną goryczką.
Brown Foot jest średnio treściwym napitkiem, jednak sama pijlaność reprezentuje wysoki poziom. Tylko dzięki mojej wrodzonej silnej woli, piłem je dość długo, by napisać niniejszy artykuł. W przeciwnym razie piwo zniknęło by dwa razy szybciej.
W zapachu troszkę brakuje mi wyraźniejszej ciemnej strony tego piwa, przez co piwo pachnie bardzo podobnie do Rowing Jacka. Natomiast smak to już prawdziwe mistrzostwo świata! Ambrozja! Nawet ta wysoka goryczka mi bardzo mi nie przeszkadzała, za sprawą jej szlachetnego charakteru i słodowej kontry. Naprawdę POLECAM!!!
OCENA: 9/10
CENA: 7.20 ZŁ (Skład Piwa)
ALEBROWAR//BROWAR GOŚCISZEWO

Piwu cześć!
Amator Piwa