O piwie

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

AMATOR PIWA PREZENTUJE - BOJAN WIELKOPOLSKIE

10.07.2014
AMATOR PIWA PREZENTUJE - BOJAN WIELKOPOLSKIE AMATOR PIWA PREZENTUJE - BOJAN WIELKOPOLSKIE

ALK.5%. Dzisiejszy jasny lager z reaktywowanego w ubiegłym roku browaru w Bojanowie to jedno z dwu pierwszych piw z tego przybytku po jego restarcie przez Marka Jakubiaka. Niestety Bojan Wielkopolskie nie był tak wyczekiwaną nowością jak jego brat Bojan Black IPA. Nie wiem jak to się stało, ale jakoś zawsze nie po drodze było mi z tym piwem. Długo czekałem, może nawet trochę się wahałem, no ale jak to mówią: co się odwlecze to nie uciecze.

Co mnie trochę frustruje przy piwach z BRJ to brak pełnego składu piw. Nie wiem, w czym jest problem, żeby podać słody i chmiele użyte do produkcji. Jeśli spółka pana Jakubiaka chce zapisać się na stałe w menu tych bardziej świadomych (zorientowanych) konsumentów, to warto by było na początek podawać pełny skład zawartości butelczyny. Tak przecież robią wszystkie (?) polskie browary rzemieślnicze i jakoś ich to nie boli.
Bojan Wielkopolskie oferuje przeciętnych rozmiarów pianę o śnieżno białej barwie i drobnej strukturze. Piana jednak nie jest bardzo zbita i trwała, opada dość szybko i tylko w niewielkim stopniu osadza się na ściankach.
Złociste i piękne w wyglądzie piwo zostało w wyraźny sposób nasycone dwutlenkiem węgla. Wysycenie jest drobne, dość szorstkie i lekko szczypiące.
A co my tu mamy w aromacie? Fuj....niezbyt przyjemny i wyraźny DMS, który chowa się za średnio intensywnymi akcentami chmielu i jasnego słodu. Jest tu także spory kwasek, odrobina cytrusów oraz lekka trawiastość. Na szczęście z biegiem czasu warzywa trochę usuwają się w tło. Marna to poprawa, ale zawsze.


W smaku także występuje Pan Warzywko, głównie w postaci kalafiora i kapusty. Nie jest on jednak już tak dokuczliwy jak w zapachu. Smak jest z początku słodkawy od słodu, po chwili staje się umiarkowanie kwaskowy, zaś na finiszu jest lekko gorzki od chmielu. W tle można spotkać ślady biszkoptów i zbóż. Sama goryczka jest stosunkowo niska, płaska, lekko trawiasta i taka bez wyrazu. No, generalnie to szału nie ma.
Piwo jest odpowiednio treściwe, nie ma tu absolutnie mowy o jakiejkolwiek wodnistości. Pełnia jest średnia, pijlaność natomiast... jeśli ktoś lubi DMS to zapewne wysoka. Ja niekoniecznie przepadam za akcentami warzywnymi w piwie.
Co tu dużo mówić, gdyby nie wpadka z ‘kalafiorem i spółką’ może i byłby to całkiem sympatyczny trunek o niskiej goryczce i sporej słodyczy. Niestety taka wada to poważny mankament, na który nie mogę zwyczajnie przymknąć oka.
OCENA: 4/10
CENA: 3.90ZŁ (Skład Piwa)
BROWAR BOJANOWO (BRJ)

Piwu cześć!
Amator Piwa