O piwie

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

AMATOR PIWA PREZENTUJE - BOJAN TOPOREK

04.01.2014
AMATOR PIWA PREZENTUJE - BOJAN TOPOREK AMATOR PIWA PREZENTUJE - BOJAN TOPOREK

ALK.6%. Trzecim piwem z reaktywowanego w tym roku Browaru Bojanowo jest klasyczny jasny lager. Jedynym jego wyróżnikiem jest brak filtracji i jeden chmiel zza oceanu – Cascade, ale bez obaw, jest też polska Marynka oraz Lubelski. Cieszy mnie fakt wypuszczenia już drugiego piwa dolnej fermentacji, a nie tylko te nowofalowe IPA, a to w wersji imperialnej lub ciemnej, a to w amerykańskiej lub saison i Bóg jeden wie w jakiej jeszcze. Raz na jakiś czas mogę zwilżyć zęby amerykańskimi chmielami i dać moim kubkom smakowym niezły wycisk, ale wiadomo, że co za dużo to nie zdrowo.

Co ciekawe, piwo jest dedykowane polskim strażakom, co widać po barwach etykiety i nazwie.... Toporek. No cóż, przyznam że szczyt ekstrawagancji to to nie jest. Do piwa średnio to pasuje, ale zostawmy to.

Po przelaniu wszystko wygląda bardzo obiecująco. Piwo jest wyraźnie mętne, ciemnozłote. Piana jest biała, wysoka, dość gęsta i trwała, drobno ziarnista, pozostawia obfite zacieki na szkle.
Nasycenie dwutlenkiem węgla nie jest wysokie, powiem więcej – jest co najwyżej średnie, co poniekąd ujemnie rzutuje na rześkość Toporka.
W zapachu dominuje silna słodowość, taka lekko przycieżkawa i lekko miodowa słodowość. Dalej mamy niewielkie muśnięcie chmielowe, odrobinę karmelu, alkoholu i cytrusów, które jednak są mało wyraźne. Mam nieodparte wrażenie, że czuję tu także nieznaczną maślaność, czyżby diacetyl?


Piwo nie smakuje tak lekko i świeżo, jak większość tego typu napitków. Zapewne ma to związek z woltażem i stosunkowo wysokim 14% ekstraktem. Mocna słodowa podbudowa swoim ciężarem przykrywa nieśmiałe chmielowe akcenty i subtelny karmel w tle. Goryczka jest stosunkowo lekka i przyjemna, nie odgrywa tu znaczącej roli. Całość po części kojarzy mi się z koncernowymi strongami, które mają bardzo zbliżony ekstrakt, jednak z nich wyciąga się co najmniej 7% alkoholu.
Dzięki niższemu odfermentowaniu Toporek jest piwem dosyć treściwym i pełnym w smaku. Niestety jest trochę za ciężkie i mdłe, czuć także w nim alkohol, dzięki czemu jest problem z pijalnością.
Nie tego się spodziewałem po dorobku, który oferuje nam od kilku lat Marek Jakubiak. Zapewne piwo miało czymś się wyróżniać, nie miał być to kolejny klon z Lwówka, czy Ciechana i rzeczywiście nie jest, ale mam pewne wątpliwości, czy taki zabieg wyszedł na dobre Browarom Regionalnym Jakubiak. Użycie chmielu Cascade uważam za stosowne, ale czy taki duży woltaż był konieczny?
OCENA: 6/10
CENA: 4.40ZŁ (Skład Piwa)
BROWAR BOJANOWO (BRJ)

Piwu cześć!
Amator Piwa