O piwie

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

AMATOR PIWA PREZENTUJE - BIRBANT ROBUST PORTER

09.06.2014
AMATOR PIWA PREZENTUJE - BIRBANT ROBUST PORTER AMATOR PIWA PREZENTUJE - BIRBANT ROBUST PORTER

ALK.5,8%. Przede mną trzecie piwo z kontraktowego Browaru Birbant. To znaczy na rynku jest już obecny czwarty wypust Birbanta, ja jednak póki co degustuję trzeci (ach, chyba już zawsze będę w plecy). Przyznam się bez bicia, że nie jestem jakimś wielkim fanem angielskich porterów (w przeciwieństwie do tych bałtyckich) i nie oczekuję po nich zbyt wielu doznań organoleptycznych. O ile mnie pamięć nie myli, jest to dopiero trzecie polskie piwo w tym stylu. Tego z Hausta nie piłem, ale ten z Ursy był całkiem niezły i zaskoczył mnie dość pozytywnie. Może z Birbantem będzie podobnie?

Już po przelaniu spotkał mnie pierwszy pozytyw – piwo ma nienaganną prezencję. Kolor jest niemal czarny, chociaż w zasadzie bardziej ciemno brunatny. Pokaźnych rozmiarów beżowa piana zbudowana jest z drobnych pęcherzy i nie dość, że ładnie brudzi szkło, to jeszcze dosyć długo cieszy oko. Naprawdę bardzo ładnie to wszystko wygląda.
Piwo jest nisko wysycone CO2 co jest zrozumiałe przy tym stylu. A co z zapachem?
Mhmm...taki do końca angielski to ten porter nie jest – Cascade robi swoje. W aromacie przewija się ulotna nutka owoców tropikalnych i cytrusów, jednak prym wiedzie tutaj średnio gorzka czekolada, łagodna kawa oraz akcenty palonego ziarna. W tle pojawiają się również nieznaczne karmelowe cienie. Całość zgrabna i powabna. Ogólnie mi się podoba, tylko intensywność mogłaby być nieco większa.


Smak jest gładki i aksamitny. Dominuje tu kawa zbożowa i słodko-gorzka czekolada. Na drugim planie występuje lekkie muśnięcie owocowe, szczypta kwaśnego cytrusa oraz odrobina chmielu. Tłem natomiast płynie sobie subtelna nutka palonych słodów.
Kurczę, to piwo jest całkiem dobre! Nienaganna treściwość, wysoka pełnia, niezły balans i wielowątkowość. Jeśli do tego wszystkiego dorzucimy niebanalną pijalność, to czego możemy chcieć więcej?
Bogaty aromat świetnie tutaj współgra z głębokim smakiem, sprawiając pijącemu sporo frajdy podczas picia. Naprawdę kawał świetnego piwa. Od dzisiaj przestaję bluźnić na robust portery.
OCENA: 8/10
CENA: 6.70ZŁ (Skład Piwa)
BROWAR BIRBANT// BROWAR WITNICA

Piwu cześć!
Amator Piwa