O piwie

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

AMATOR PIWA PREZENTUJE - BIRBANT PALE ALE SIMCOE

19.09.2014
AMATOR PIWA PREZENTUJE - BIRBANT PALE ALE SIMCOE AMATOR PIWA PREZENTUJE - BIRBANT PALE ALE SIMCOE

ALK.4,7%. Browar Birbant od niedawna też ma swoją serię piw. Jarek Sosnowski i Krzysiek Kula zapatrując się być może na Artezana, Kormorana lub Pracownię Piwa stworzyli wyimaginowanego Pan Janka, który będzie zwiedzał świat przez okrągły rok, odwiedzając różne rejony świata. Na pierwszy ogień Jasiu odwiedził oczywiście USA, skąd mamy dwa piwa. Pierwszym było Pale Ale Mosaic, drugim jest mój dzisiejszy gość – Birbant Pale Ale Simcoe. Oba piwa to single hopy, a nawet single malty, czyli piwa na jednym chmielu i na jednym słodzie (w obu przypadkach jest to słód Pale Ale).

Etykiety tej serii piw są niezbyt urodziwe moim zdaniem, ale znajdują się tam ciekawe historyjki z cyklu „opowieści z mchu i paproci”. Na szczęście wyobraźnia za bardzo nie poniosła ww. panów. Bardzo jestem ciekawy tego piwa, tak więc nie będę przedłużał.
Otwieram i przelewam. Piana może i nie jest wysoka, ale jest dość zbita i gęsta. Biała kołderka zbudowana jest z drobnych pęcherzyków, opada w średnim tempie. Lacing dość przeciętny, ale nie ma tragedii.


Piwo jest mętne, ciemno złote. Nasycenie CO2 oscyluje wokół średniego poziomu.
Jak pachnie to American Pale Ale? Lekko karmelowa słodowa podbudowa otoczona została przez wyraźne i rześkie klimaty owoców cytrusowych, które wnoszą sporo świeżości i lekkości do piwa. Niuanse żywiczne i leśne również są obecne, jednak nie wywyższają się za bardzo. W tle wyczuwam także niewielkie akcenty brzoskwiń, moreli, chmielu oraz trawy. Niezły i bogaty to aromat – podoba mi się.
W smaku cytrusowe owoce wespół z brzoskwinią i nektarynką odgrywają pierwszoplanową rolę, jednak tuż za nimi kroczy solidna słodowość o lekkim karmelowym zabarwieniu. Dalej napotykamy trochę biszkoptów, szczyptę trawiastego chmielu i leśnej żywicy. Na finiszu występuje szlachetna, średnio mocna, acz wyraźna chmielowa goryczka, która nie zalega i stanowi całkiem miły dodatek.
Piwo cechuje średnia treściwość oraz pełnia. Duża porcja świeżości w aromacie, dobry balans oraz dość lekki i żwawy smak znacznie podnoszą pijalność tego napitku. Piwo nie jest mdłe, ani zbyt ciężkie w odbiorze. Do tego dochodzi świetna goryczka, która wspaniale kontruje bogatą słodowość.
Summa summarum jest to bardzo udany trunek. Wszystko jest tu poukładane i odpowiednio dopracowane. Zdaje sobie sprawę, że piwo nie rozrywa nam tyłka na kawałki, ale z tego stylu ciężko jest wycisnąć coś więcej.
OCENA: 8/10
CENA: ok. 7ZŁ
BROWAR BIRBANT//BROWAR ZARZECZE

Piwu cześć!
Amator Piwa