O piwie

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

AMATOR PIWA PREZENTUJE - 6 JOSEPH'S STREET

10.03.2014
AMATOR PIWA PREZENTUJE - 6 JOSEPH'S STREET AMATOR PIWA PREZENTUJE - 6 JOSEPH'S STREET

ALK.6%. To już drugi stout z Pracowni Piwa w przeciągu jednego tygodnia. Cent US był zadowalającym napitkiem, aczkolwiek do wybitności mu bardzo daleko. Czy żytni stout okaże się strzałem w dziesiątkę, deklasując swojego starszego braciszka? Nie ulega wątpliwości, że po przemijającej fali popularności dodatków ryżowych w piwach, obecnie prym wiodą słody żytnie, na które piwosze mają niemały apetyt. 6 Joseph’s Street to kolejne piwo Pracowni, którego nazwa związana jest z Krakowem, bowiem ulica Józefa 6, to adres znanego krakowskiego pubu – Strefa Piwa. Pracownia Piwa uwarzyła ten specjał jesienią ubiegłego roku, ponoć specjalnie na drugie urodziny tego multitapu.

Po przelaniu do szklanki, piwo okryło się cienką warstwą drobno ziarnistej piany koloru kawy z mlekiem. Niestety również i tutaj piana nie jest asem w rękawie i szybko się redukuje niemal do zera, nawet nie oblepiając przy tym ścianek.
Czarne jak węgiel piwo zostało dość oszczędnie potraktowane gazem, zwanym dwutlenkiem węgla. Wysycenie jest średnio niskie i aksamitne, idealnie pasujące do charakteru tego stoutu.
W zapachu bój o palmę pierwszeństwa toczą nuty świeżo parzonej kawy i elementy ciemnych, palonych słodów. Na drugim planie swoje skrzydła rozwija natomiast amerykański chmiel Zeus, który objawia się akcentami żywicy, cytrusów i świeżo skoszonej trawy. W tle nieco pola do popisu mają niuanse ciemnej, gorzkiej czekolady oraz nieznaczne ślady karmelu. Świetny i rozbudowany aromat jest mocną stroną tego piwa.


Smak jest niesamowitą kontynuacją tego, co oferuje nam zapach. Ponownie jest kawa, ciemna czekolada i ta aksamitna, kremowa paloność. Ciemne opiekane słody również nie pozwalają na długo o sobie zapomnieć. W tle lekko słodki karmel, odrobina chmielu oraz szczypta popiołowych akcentów. Finisz zakończony wytrawną i szlachetną goryczką o średnim natężeniu.
Piwo jest pełne w smaku, umiarkowanie treściwe, gładkie i kremowe. Niesamowicie szybko prześlizguje się przez gardło, mimo wyraźnej gęstości i oleistości. Co ważne zarówno smak jak i zapach jest dobrze rozbudowany, wielowątkowy i świetnie zbalansowany.
Genialne piwo, ekstremalnie pijalne, nie za słodkie i nie za gorzkie. Ewidentnie są to wyżyny piwowarstwa rzemieślniczego. Mniam, mniam!
OCENA: 9/10
CENA: 7.20ZŁ (Skład Piwa)
PRACOWNIA PIWA

Piwu cześć!
Amator Piwa