Kręgi lokalne

Łódź


Siedziba główna

Łódź – Łódzki Krąg Lokalny Bractwa Piwnego
Pub The Eclipse Inn

90-102 Łódź, ul. Piotrkowska 80,

Skład Rady Starszych Kręgu Łódzkiego:

Grzegorz Niedomagała - Przewodniczący  509-344-999, g.niedomagala@bractwopiwne.pl
Piotr Kołodziejczyk – Sekretarz
Emilia Górecka – Skarbnik
Michał Hartman - Członek ds. Public Relation
 


Spotkania Kręgu Łódzkiego odbywają się w każdy piątek o 19:00 w pubie The Eclipse Inn przy Piotrkowskiej 80 w Łodzi. W każdy pierwszy piątek miesiąca odbywają się zebrania organizacyjne.


« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Pub Łódź Kaliska obchodzi 10. urodziny

27.05.2006

10 lat temu w gorący sobotni wieczór otwarto pub Łódź Kaliska przy ul. Piotrkowskiej 102.
Wnętrza zaprojektowali Marek Janiak i Wojciech Saloni. Tym projektem stworzyli łódzki styl architektoniczny. W pubie jest wiele cytatów: aniołek nad wejściem jak na fryzach łódzkich kamienic, kariatyda przy barze taka sama jak na fasadzie Pałacu Scheiblera. W pubie można znaleźć także odwołania do architektury Hundertwassera - krzywy bufet i takież podłogi w męskiej toalecie. Nawet ktoś, kto jest zupełnie trzeźwy, wchodząc do WC zaczyna mieć wątpliwości, czy nie przeholował z piwem.

Były jeszcze dwa nietypowe stoliki: jeden z futra (pokrowiec trzeba było wymienić co tydzień, żeby nie śmierdział tym, co się na niego wylewało), drugi falisty, na którym przewracały się szklanki z piwem. Zrezygnowano z nich ze względów praktycznych. Marek Janiak nie może tego odżałować.

Najpierw były dwie sale i wieczny ścisk, bo pub natychmiast stał się bardzo popularny. Odwiedzali go goście z całej Polski, a nawet z zagranicy, bo fama klimatycznego miejsca poszła w świat. Muzycy dawali koncerty, które często kończyły się tańcami na stołach lub wbieganiem na scenę muz Łodzi Kaliskiej w strojach topless.

Z czasem właściciel pubu przejmował kolejne pomieszczenia na wyższych kondygnacjach, a architekci realizowali swoje zaskakujące pomysły. - Mieliśmy pełną swobodę tworzenia. Jest tu dużo żartów przestrzenią. Uważam, że przestrzeń została rozwiązana po mistrzowsku - podsumowuje Janiak.

Hitem I piętra były częściowo szklana podłoga przez którą pub na parterze i na piętrze "widziały się" oraz damska toaleta ze ścianami z luster weneckich. Znajdują się w centralnej części sali konsumpcyjnej. Osoba korzystająca z WC widzi przed sobą całą salę, a sama jest "niewidzialna".

Na poziomie I piętra z czasem pojawił się uliczny (a raczej napowietrzny) ogródek. Wychodzi się do niego przez okna przerobione na drzwi. Potem do elewacji doprojektowano zewnętrzne schody, takie jak na elewacjach łódzkich oficyn z XIX w. Prowadzą z I piętra na II.

Ale pub to przede wszystkim matecznik grupy artystycznej Łódź Kaliska (Marek Janiak, Andrzej Kwietniewski, Adam Rzepecki, Andrzej Świetlik i Andrzej Wielogórski). Na każdym piętrze wiszą prace powstające przez ćwierć wieku działalności grupy. Ludzie czasem chodzą po pubie jak po muzeum i oglądają "Bitwę pod Grunwaldem", "Freiheit - nein danke!", "Narodziny Wenus", kolejne muzy bardziej lub mniej nagie uwiecznione na fotografiach, które czasem można tu spotkać w pubie. Na parterze wiszą najstarsze dzieła grupy artystycznej. Im wyżej, tym świeższe prace. II piętro poświęcone jest najnowszemu nurtowi w sztuce Łodzi Kaliskiej: New Pop.

Właścicielami pubu nie są artyści z grupy Łódź Kaliska, choć niektórzy tak sądzą od dekady. Pub należy do Piotra Dopierały, restauratora zaprzyjaźnionego z awangardowymi artystami, którego żona, Małgorzata Dopierała, była jedną z ważniejszych muz grupy Łódź Kaliska.
Gazeta Wyborcza

Wioletta Gnacikowska