Kręgi lokalne

Łódź


Siedziba główna

Łódź – Łódzki Krąg Lokalny Bractwa Piwnego
Pub The Eclipse Inn

90-102 Łódź, ul. Piotrkowska 80,

Skład Rady Starszych Kręgu Łódzkiego:

Grzegorz Niedomagała - Przewodniczący  509-344-999, g.niedomagala@bractwopiwne.pl
Piotr Kołodziejczyk – Sekretarz
Emilia Górecka – Skarbnik
Michał Hartman - Członek ds. Public Relation
 


Spotkania Kręgu Łódzkiego odbywają się w każdy piątek o 19:00 w pubie The Eclipse Inn przy Piotrkowskiej 80 w Łodzi. W każdy pierwszy piątek miesiąca odbywają się zebrania organizacyjne.


« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

POMNIK ŁÓDZKIEGO BROWARNIKA

23.10.2009
POMNIK ŁÓDZKIEGO BROWARNIKA POMNIK ŁÓDZKIEGO BROWARNIKA

Wspólnym staraniem Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem oraz Towarzystwa Promocji Kultury Piwa Bractwo Piwne odrestaurowano zabytkowy grobowiec Karola Gottloba Anstadta, twórcy łódzkiego browaru, nestora rodu łódzkich piwowarów.

Oczyszczenie, wypolerowanie i nawoskowanie pomnika kosztowało 4 000 złotych, z czego połowę zebrało wśród swoich członków łódzkie Bractwo Piwne. Inicjatywa godna naśladowania - wiele organizacji mogłoby zająć się ratowaniem grobu kogoś związanego z ich działalnością. Cezary Pawlak z Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem powiedział na uroczystości symbolicznego "przekazania" pomnika, że kolejne instytucje podejmuja taką współpracę. Wymienił Politechnikę Łódzką i Szkołę Podstawową nr 51. 

Karol Gotttlob Anstadt, przemysłowiec, który w latach trzydziestych XIX wieku przybył do Polski z Saksonii. Początkowo prowadził drukarnię perkalu, którą stopniowo modernizował. W latach 60 tych, w czasie trwania kryzysu bawełnianego podjął decyzje o budowie browaru przy ulicy Średniej (obecnie Pomorska).W niedługim czasie browar Anstadta stał się najnowocześniejszym i największym przedsiębiorstwem piwowarskim w Łodzi i zyskał markę uznanej jakości piwa. Zakład ten funkcjonuje do dzisiaj pod nazwą Browary Łódzkie SA. Anstadt zapoczątkował także łódzki ród przemysłowców związanych z piwowarstwem. Kolejne pokolenia rodziny Anstadtów nie tylko prowadziły i udoskonalały produkcję piwa w założonym przez Karola Gottloba browarze, ale także otwierały kolejne podobne przedsiębiorstwa, przy obecnej ulicy Sędziowskiej (nieistniejący) oraz w Zduńskiej Woli (obecny Browar Staropolski).
 

www.reymot.pl