Kręgi lokalne

Kraków


Kraków – Krakowski Krąg Lokalny Bractwa Piwnego
Kazimierska Piwniczka

Kraków, ul. Dietla 69, www.piwniczka.krakinfo.pl
k.zalas@gmail.com

Skład Rady Starszych:

  • Kazimierz Zalas – Przewodniczący Rady Starszych 791-240-867
  • Jadwiga Dorosz – zastępca Przewodniczącego
  • Tomasz Hejnold– Skarbnik

Spotkania – co drugi piątek, 18.00


« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Zamieszkać w krakowskim browarze

14.09.2006

Nowy hotel i zespół apartamentowców powstanie w centrum miasta, na terenie dawnego browaru Goetza przy ul. Lubicz. Pierwsza łopata prawdopodobnie zostanie wbita już na początku przyszłego roku.
Inwestor, który zamierza zagospodarować tereny byłego browaru, rozpoczął już starania o uzyskanie niezbędnych pozwoleń na rozpoczęcie przebudowy. - Złożyliśmy wniosek o warunki zabudowy. Ponieważ kilka budynków na terenie browaru jest wpisanych do rejestru zabytków, prowadzimy z wojewódzkim konserwatorem zabytków uzgodnienia dotyczące dopuszczalnych zmian - zdradza Sławomir Kapuściak z firmy Hesperion, która zarządza terenem w imieniu inwestora - międzynarodowego koncernu Pandion. Do końca roku inwestor chce zakończyć etap przygotowania dokumentacji, a od przyszłego rozpocząć prace budowlane.

Plany przewidują wyburzenie części budynków, wybudowanie nowych obiektów, a w przypadku zabytkowych budowli zagospodarowanie ich wnętrz.

Ochroną konserwatorską na terenie browaru objęte są budynki pałacu, suszni słodu, kotłowni i maszynowni z kominem oraz słodowni. - Pomysł zagospodarowania tego terenu uważam za bardzo dobry. Adaptacja browaru nie może się jednak stać jego całkowitym przekształceniem. Zewnętrzna bryła i gabaryty obiektów zabytkowych nie mogą ulec zmianie. Nie mam żadnych zastrzeżeń co do funkcji mieszkaniowej i hotelowej. Co się zaś tyczy nowych budynków, nie mogą gabarytami i wysokością odbiegać od sąsiednich obiektów, powinny także nawiązywać do okolicznej zabudowy - tłumaczy Jan Janczykowski, wojewódzki konserwator zabytków. Jak dodaje, rozważane jest także wpisanie do rejestru zabytków dawnej leżakowni z olbrzymimi piwnicami.

Inwestor deklaruje akceptację wytycznych konserwatorskich. - Wygląd zewnętrzny zabytkowych budynków oczywiście nie zostanie zmieniony. Ich wnętrze zostanie zaadaptowane do celów mieszkalnych. Na przykład pałac ma być częścią reprezentacyjną hotelu, który zostanie wybudowany obok. Wyburzone na pewno zostaną dwa budynki od strony torów kolejowych, baraki, gdzie mieściły się warsztaty, a także obiekty powstałe na terenie browaru w latach 60. ubiegłego wieku. Nie powstanie tam także centrum handlowe, jak sugerowały niektóre media. Część handlowo-usługową będą stanowić małe sklepy i butiki - zapewnia Sławomir Kapuściak. Dodaje, że nie ma jeszcze ostatecznych planów zagospodarowania browaru. - Pierwotne plany ulegają modyfikacji. Obecnie trwają jeszcze ostatnie prace projektowe. Za kilkanaście dni powinny być gotowe - usłyszeliśmy w firmie Hesperion.

Z powodu braku aktualnego projektu Rada Dzielnicy II zawiesiła decyzję o zaopiniowaniu inwestycji. - Inwestor przedstawił nam projekt, ale usłyszeliśmy, że nie jest on ostateczny i są wprowadzane zmiany. Do pomysłu odnosimy się z życzliwością, bo z browarem trzeba coś zrobić, żeby nie niszczał. Ale z opinią poczekamy, aż zobaczymy ostateczną wersję projektu. Jesteśmy bogatsi o doświadczenia z Galerią Kazimierz, gdzie również obiecywano zachować obiekty dawnej rzeźni. A jak wyszło? Każdy może zobaczyć - przypomina Magdalena Bassara, przewodnicząca "dwójki".

Gazeta Wyborcza

Adam Liss