Kręgi lokalne

Kraków


Kraków – Krakowski Krąg Lokalny Bractwa Piwnego
Kazimierska Piwniczka

Kraków, ul. Dietla 69, www.piwniczka.krakinfo.pl
k.zalas@gmail.com

Skład Rady Starszych:

  • Kazimierz Zalas – Przewodniczący Rady Starszych 791-240-867
  • Jadwiga Dorosz – zastępca Przewodniczącego
  • Tomasz Hejnold– Skarbnik

Spotkania – co drugi piątek, 18.00


« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Dzień św. Patryka - imprezy w Krakowie

17.03.2006

"Everyone's Irish!", czyli każdy jest Irlandczykiem - tak głosi popularne powiedzenie w Dniu św. Patryka. To już dziś! Z tej okazji w Krakowie tańce i różańce.
Dla Irlandczyków ważniejszy jest nawet od dnia św. Mikołaja czy św. Walentego. Święty Patryk na przełomie IV i V wieku chrystianizował kraj i zasłynął legendą o wygnaniu z niego węży. Pamięć swojego patrona Irlandczycy czczą w rocznicę jego śmierci. Puby zapełniają się roześmianym, popijającym piwo tłumem, na ulicach pojawiają się wesołe pochody. Dominuje kolor zielony - symbol nie tylko Irlandii, ale i wiosny.

Główna gwiazda...

Święto powoli przyjmuje się też w Polsce. Dziś w hali Wisły będzie można zobaczyć z tej okazji nie byle jaki występ - słynny zespół Gaelforce Dance. Tancerze grupy są cenionymi na całym świecie mistrzami trudnej sztuki tańca irlandzkiego. A taniec to bardzo odmienny od znanych nam narodowych pląsów. Przede wszystkim wymaga specyficznej postawy: nogi stepują, robią wymachy i przeróżne kroczki, podczas gdy tułów pozostaje prawie cały czas nieruchomy, a ręce równo do niego przylegają. Gaelforce Dance trochę tę technikę unowocześnili. Ich show łączy ze sobą tradycję z nowoczesnością, zarówno w muzyce (elementy popu i rocka), jak i tańcu (inspiracja baletem nowoczesnym).

Tancerze Gaelforce Dance często zmieniają kostiumy (podobno potrafią to zrobić nawet w 30 sekund!). Podczas występów używają minimikrofonów, aby wzmocnić odgłos stepowania. Również z troski o natężenie dźwięku kroków na każdy występ wożą ze sobą specjalną, składającą się z trzech warstw, podłogę. Czy to tylko fanaberie, czy też uzasadnione artystyczne zabiegi, będzie można przekonać się już dziś.

... i inne atrakcje

Klub Sztuki Filmowej "Mikro & Mikroffala" uczci Dzień św. Patryka maratonem związanych z Irlandią filmów. Start o godz. 22.15 projekcją "Piwnych rozmów braci McMullen" - nagrodzonej na festiwalu w Sundance komedii o trzech braciach dyskutujących o swych odmiennych światopoglądach przy piwie. Po trzech panach przyjdzie kolej na trzy panie. Bohaterki "W kręgu przyjaciół" to Irlandki, które wstąpiły na dubliński uniwersytet, gdzie spotkał je szereg miłosnych perypetii. Na koniec "Irlandzkiej nocy filmowej" przewidziano najcięższe uderzenie. "Siostry Magdalenki" to obraz o okrutnym losie młodych dziewcząt dręczonych przez wychowujące je zakonnice. Zamknięte za murami przytułków ofiary swoich opiekunek musiały znosić upokorzenia, brutalne kary za najmniejsze przewinienia i morderczą pracę. Film zdobył Złotego Lwa na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji.

Jak przystało na Dzień św. Patryka, w Krakowie nie zabraknie też zabaw knajpianych. Specjalne "zielone" imprezy odbędą się w niejednym podwawelskim pubie, m.in. w klubie Stary Port. Poćwiczyć irlandzkie tańce będzie można też w Nowohuckim Centrum Kultury. "Taneczny Dzień św. Patryka" rozciągnie się tu do soboty. W programie pokazy, warsztaty i wykłady poświęcone sztuce irlandzkiego pląsania.

Gazeta Wyborcza

Małgorzata I. Niemczyńska