Kręgi lokalne

Częstochowa


Częstochowa – Częstochowski Krąg Lokalny Bractwa Piwnego

Adres do siedziby:
Piwarnia al. NMP 31
42-200Częstochowa
 

Skład Rady starszych:Tomasz Gierasiński - Przewodniczący Rady Starszych
Tel. 600 751 005 - t.gierasinski@bractwopiwne.pl

Bartosz Kowalski
- Zastępca Przewodniczącego Rady Starszych
Tel. 663 933 548 - bartkoval@wp.pl

Kamil Szewielewski
- Sekretarz
Tel. 507 161 953 - kamil.szewielewski@gmail.com

Andrzej Grzeliński
- Skarbnik
Tel. 602 311 103 - admiro@interia.pl

Zbyszko Kabziński
- Specjalista ds. PR i kontaktów z mediami
Tel. 604 498 528 - zbyszko.pl@gmail.com

Spotkania – co drugą środę o 18.30

 


« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Życie Częstochowy

13.06.2006

Pojawiła się szansa, że częstochowski browar znowu będzie tętnił życiem. — Jeszcze w tym roku planujemy wystąpić do magistratu o wydanie warunków zabudowy — informuje Jan Lus, prezes łódzkiej firmy LCC, właściciela browaru. — W najbliższą środę zaprezentujemy projekty architektoniczne zagospodarowania tego terenu.
Łódzka korporacja akcyjna LCC, która zajmuje się m.in. developerstwem, inwestycjami hotelowymi, consultingiem i obrotem nieruchomościami, kupiła częstochowski browar w 2000 roku. Teren XIX-wiecznego browaru to ponad 2 ha powierzchni. Obiekty od strony ulicy Ogrodowej: słodownia i maszynownia są wpisane do rejestru zabytków.

— Tam właśnie mogłoby powstać muzeum piwowarstwa i sala konferencyjna — mówi Jan Lus. — Możliwe, że na terenie browaru stanie hotel, może również obiekty mieszkalne. Część z kompleksu czterech budynków postawionych w latach 50. na terenie browaru zostanie wyburzona, część odrestaurujemy.

O konkretach prezes Lus na razie nie chce mówić.

— W najbliższą środę zaprezentujemy projekty architektoniczne, wtedy wszystko będzie jasne — dodaje. — To ogromne przedsięwzięcie. Nasza firma nie będzie jedynym inwestorem. Sądzę, że szanse realizacji są spore, stawiałbym na jakieś 60 procent. Jeszcze w tym roku planujemy wystąpić do częstochowskiego magistratu o wydanie warunków zabudowy.

Ponieważ słodownia i maszynownia wpisane są do rejestru zabytków, dotyczące ich jakiekolwiek zmiany muszą być zatwierdzone przez konserwatora zabytków. Ten na razie nic o planach łódzkiej firmy nie wie.

— W momencie, gdy słodownia i maszynownia wpisywane były do rejestru zabytków, rozmowy na temat zagospodarowania terenu browaru, a więc i tych dwóch obiektów, były — mówi Aleksandra Janikowska-Perczak, kierownik częstochowskiej delegatury Śląskiego Wojewódzkiego Oddziału Służby Ochrony Zabytków w Katowicach. — Do tej pory jednak oficjalne informacje na ten temat do mnie nie dotarły. Nie ukrywam, że cieszyłabym się, gdyby takie plany były realne, dobrze byłoby, gdyby częstochowski browar udało się ożywić.



Historia częstochowskiego browaru sięga 1840 roku. Wówczas niemiecki kolonista Limprecht założył tutaj niewielki browar na bazie istniejącego od 1829 r. (data na drewnianej konstrukcji wewnętrznej) budynku słodowni. Zakład zatrudniał wtedy 10 osób, wszystkie prace wykonywano ręcznie.

Na przełomie 1856 i 1857 r. zakład przeszedł w częściowe posiadanie rodziny Szponów, rozpoczęła się rozbudowa. Wzniesiono wtedy stajnie i szopy na beczki.

Kolejnym udziałowcem był niemiecki przemysłowiec Szade. Z jego inicjatywy powstała kotłownia i zamontowano pierwszą maszynę parową. Zatrudniano wtedy w browarze 25 osób.

W 1899 r. browar kupił warszawski przemysłowiec Karol Szwede. Rok później rozpoczęto budowę słodowni, magazynów, rampy i antałkowni — rozbudowa trwała do 1940 r. Około 1910 r. do budynku słodowni dobudowano część mieszczącą maszynownię.

Po I wojnie światowej, w maju 1920 r. zakład przekształcono w Spółkę Akcyjną Browaru z siedzibą w Warszawie. Po nieudanej próbie eksportu piwa do Palestyny położono główny nacisk na rozbudowę i unowocześnienie zakładu. Powstały: warzelnia, chłodnia, suszarnia słodu, stajnie, wozownia, chlewy, kuźnia, magazyny i kilkanaście różnej wielkości składów. Około 1930 r. budynek maszynowni uzupełniono o wieżę wodną, pełniącą funkcję wieży ciśnień. W latach 1920—1939 browar zatrudniał około 700 pracowników.

10 września 1939 roku, po wybuchu II wojny światowej spółka akcyjna przestała istnieć, a zakład przeszedł w ręce niemieckie. Po wyzwoleniu browar upaństwowiono. W kwietniu 1968 r. połączono Częstochowskie Zakłady Piwowarskie z zabrzańskimi. W latach 60. rozpoczęła się rozbudowa i modernizacja browaru. W 1966 r. oddano do użytku nową warzelnię oraz nową wytwórnię wód gazowych. Budowę pierwszej w Europie Stacji Doświadczalnej Tankofermentatorów rozpoczęto w latach 1976/77, do użytku oddano 2 z 6 planowanych urządzeń. W tym samym czasie utwardzono całą nawierzchnię zakładu, odnowiono elewację, częściowo wymieniono ogrodzenie. Dalsza modernizacja została wstrzymana — powodem był brak funduszy.

W 2000 roku browary kupiła łódzka korporacja akcyjna LCC. W 2005, po 165 latach częstochowski browar zaprzestał produkcji.
Życie Częstochowskie

AGNIESZKA KOLBE