Kręgi lokalne

Częstochowa


Częstochowa – Częstochowski Krąg Lokalny Bractwa Piwnego

Adres do siedziby:
Piwarnia al. NMP 31
42-200Częstochowa
 

Skład Rady starszych:Tomasz Gierasiński - Przewodniczący Rady Starszych
Tel. 600 751 005 - t.gierasinski@bractwopiwne.pl

Bartosz Kowalski
- Zastępca Przewodniczącego Rady Starszych
Tel. 663 933 548 - bartkoval@wp.pl

Kamil Szewielewski
- Sekretarz
Tel. 507 161 953 - kamil.szewielewski@gmail.com

Andrzej Grzeliński
- Skarbnik
Tel. 602 311 103 - admiro@interia.pl

Zbyszko Kabziński
- Specjalista ds. PR i kontaktów z mediami
Tel. 604 498 528 - zbyszko.pl@gmail.com

Spotkania – co drugą środę o 18.30

 


« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

V rocznica istnienia Częstochowskiego Kręgu Lokalnego Bractwa Piwnego

25.11.2009
V rocznica istnienia Częstochowskiego Kręgu Lokalnego Bractwa Piwnego V rocznica istnienia Częstochowskiego Kręgu Lokalnego Bractwa Piwnego

Gdy pięć lat temu grupka zapaleńców postanowiła zbudować lokalne struktury Bractwa Piwnego w Częstochowie, pewnie nie snuła zbyt dalekosiężnych planów. Żaden z nich nie był formalnie związany z branżą piwną. Ich doświadczenia z piwem i piwowarstwem były nader skromne. Ale łączyło ich coś bardzo ważnego - pasja i chęć działania. Nie chodziło im o konsumpcję, bo napić piwa mogli się i bez statutów czy regulaminów. Pragnęli zdobywać wiedzę, odkrywać nowe smaki i, co najważniejsze, dzielić się swoimi doświadczeniami. Nie od dziś wiadomo, że działać razem jest łatwiej niż pojedynczo, zapadła więc decyzja o założeniu kręgu lokalnego.

Przez kolejne lata działalności częstochowscy bracia piwni powiększali swoje szeregi. Dołączali coraz to nowi członkowie, z których każdy starał się wnieść coś od siebie. Działalność naszego kręgu nigdy nie była zbyt ekspansywna. Dołączali (i dołączają) do nas tylko ci, którzy naprawdę mają chęć uczestnictwa w czymś ciekawym. 

Nie znaczy, to oczywiście, że Bractwo Piwne nie próbuje aktywnie docierać do ludzi. Wręcz przeciwnie. Staramy się cały czas zaznaczać swoją obecność. Czynnie uczestniczymy w życiu naszego miasta biorąc udział w jego wydarzeniach kulturalnych jak również sami je kreując. Pokazy warzenia piwa czy prezentacje produktów małych browarów to tylko niewielka część naszej działalności. Poprzez rozmowy z lokalnymi politykami próbujemy zasygnalizować liczne problemy i ograniczenia, z jakimi borykają się regionalne browary czy konsumenci piwa. Staramy się również podnosić własną wiedzę o piwie i przemyśle piwowarskim uczestnicząc w szkoleniach czy zwiedzając browary. I tak już od pięciu lat.

Te piękne pięć lat postanowiliśmy uczcić spotkaniem w gronie naszych przyjaciół z pozostałych kręgów lokalnych, jak i innych życzliwych nam ludzi, nienależących do struktur naszej organizacji.

Spotkanie rocznicowe odbyło się w dniu 21 listopada 2009 roku. Wystartowaliśmy równo z wybiciem godziny 17.00 w Bawarskiej Pijalni Piwa „Bavarianhaus”. Ku naszej uciesze zjawili się przedstawiciele ze wszystkich kręgów lokalnych Bractwa Piwnego pod przewodnictwem Wielkiego Mistrza Marka Suligi. Jest nam niezmiernie miło, że swoją obecnością zaszczycił nas Pan Andrzej Sadownik, którego zasług dla polskiego piwowarstwa (zwłaszcza tego domowego) nie trzeba chyba przytaczać.

Po krótkim słowie wstępnym Marka Suligi jak również (nieco dłuższym słowie) Przewodniczącego naszego kręgu lokalnego – Jacka Wrony - rozpoczęło się świętowanie. Zgromadzeni goście mogli spróbować przysmaków tutejszej kuchni, a całości dopełniało doskonałe piwo. W tym miejscu pragniemy serdecznie podziękować:
• zawsze życzliwemu nam „Browarowi na Jurze” dzięki któremu mogliśmy zasmakować doskonałego ciemnego piwa (na co dzień dostępnego tylko w Zawierciu),
• browarowi „Kormoran” za wyśmienitego „Irish'a”,
• oraz browarowi „Ciechan”, na czele którego stoi tegoroczny laureat „Złotego Chmielu” - Pan Marek Jakubiak – za „Wybornego Ciechana
”.

Nieodłącznym elementem naszych kolejnych rocznic są przyjęcia nowych członków. I tym razem tradycji stało się zadość. W tym uroczystym dniu do grona piwnej braci dołączyli: Jarosław Wychowaniec i Tomasz Podpłomyk. Bez problemu poradzili sobie z wypiciem kufla piwa i formalnie stali się członkami Bractwa Piwnego.
Gdy stoły były już puste, a beczki lekkie jak puch, pod drzwi „Bavarianhaus” podjechał zabytkowy tramwaj. Był to znak, że czas zacząć kolejny etap naszej zabawy. Motorniczy najpierw zaprezentował nam jak wygląda nasze miasto nocą, a następnie bezpiecznie dowiózł do klubu „Zero”. Tam bawiliśmy się do samego rana.

Towarzyszyły nam niebanalne dźwięki w wykonaniu zespołu „69”, kolejne kufle „złocistego napoju” oraz nieodłączny element naszych spotkań rocznicowych – przekąski przygotowywane przez nasze „drugie połówki”. W tym miejscu pragniemy podziękować im, nie tylko za pomoc w organizacji imprezy, ale za wyrozumiałe podejście do naszej pasji, jaką jest piwo.

Dziękujemy równocześnie, naszemu sponsorowi, firmie, „President Electronics Poland" Sp. z o.o. oraz wszystkim osobom dzięki którym możemy realizować nasze hobby.

Mamy nadzieję, że te pięć lat naszej działalności to zaledwie początek. Chcielibyśmy spotykać się na kolejnych rocznicach w coraz to większym gronie ludzi, dla których piwo znaczy coś więcej niż tylko orzeźwiający napój alkoholowy.

Bartłomiej Ryś