Kręgi lokalne

Częstochowa


Częstochowa – Częstochowski Krąg Lokalny Bractwa Piwnego

Adres do siedziby:
Piwarnia al. NMP 31
42-200Częstochowa
 

Skład Rady starszych:Tomasz Gierasiński - Przewodniczący Rady Starszych
Tel. 600 751 005 - t.gierasinski@bractwopiwne.pl

Bartosz Kowalski
- Zastępca Przewodniczącego Rady Starszych
Tel. 663 933 548 - bartkoval@wp.pl

Kamil Szewielewski
- Sekretarz
Tel. 507 161 953 - kamil.szewielewski@gmail.com

Andrzej Grzeliński
- Skarbnik
Tel. 602 311 103 - admiro@interia.pl

Zbyszko Kabziński
- Specjalista ds. PR i kontaktów z mediami
Tel. 604 498 528 - zbyszko.pl@gmail.com

Spotkania – co drugą środę o 18.30

 


« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

III Częstochowski Konkurs Piw Domowych Bractwa Piwnego - Zwycięskie piwo odszpuntowane!

04.09.2012
III Częstochowski Konkurs Piw Domowych Bractwa Piwnego - Zwycięskie piwo odszpuntowane! III Częstochowski Konkurs Piw Domowych Bractwa Piwnego - Zwycięskie piwo odszpuntowane!

Wieczorem 1 września 2012 roku spotkaliśmy się w Browarze Czenstochovia na uroczystym odszpuntowaniu Witbiera, piwa, warzonego według receptury która przyniosła zwycięstwo Krzysztofowi Kuli w III CKPDBP.

Części z przybyłych nie udało się dotrwać do godziny "zero" i zniecierpliwieni poszli zakupić premierowe piwo z nalewaka przy barze, aczkolwiek na naszą prośbę wstrzymali się z komentarzami do zaplanowanej godziny... Kilka minut po dziewiętnastej, piwowar browaru Grzegorz Bartosik ująwszy w dłoń młot uwolnił z beczki wyczekiwane zwycięskie piwo.

Pierwszy łyk zapoczątkował dyskusję. Degustatorów można było podzielić na dwie grupy - znawców stylu, którzy sami warzą Wita bądź są jego smakoszami oraz tych, którzy pierwszy raz mieli styczność z tym gatunkiem. Wśród tych pierwszych zdania były podzielone. Część wyczuwała wskazaną lekką kwasowość, część kolendrę, lekką słodowość - w zależność od indywidualnych percepcji. Wspólnie jednak zgodziliśmy się, że piwo jest poprawne, smaczne, a jedyne co je bardziej dopełniło, to jeszcze intensywniejszy cytrusowy zapach, który niestety z upływem dni ucieka bezpowrotnie. Natomiast wśród przybyłych, dla których ten Witbier był premierowym także w ich zetknięciu z nowym piwnym stylem, pojawiły się opinie, że piwo jest bardzo dobre, świetne na upały i chętnie ponownie po niego sięgną. Ostatecznie w sprzedaży jest 550 litrów belgijskiego trunku, a lato jeszcze się z nami nie pożegnało dając szansę na ugaszenie pragnienia. Wyszyk prowadzony jest nie prosto z leżaka jak to ma miejsce w browarze dla innych piw, a z KEGi.

Uczestnicy spotkania mieli okazje usłyszeć informacje z “pierwszej ręki” jak warzone było piwo. Grzegorz Bartosik opowiadał jak szukał surowców, jak kleikował pszenicę w sposób bliski temu jak robią to domowi piwowarzy, jak istotne pod względem technologicznym było dopilnowanie temperatury filtrowanego zacieru. Wynikało z tego że Witbier wcale nie należy do łatwych do uwarzenia gatunków.
Oprócz dyskusji na temat technologii warzenia nie zabrało też bardziej ogólnych rozmów o piwie a także spojrzeń na ten napój, jego rolę i miejsce w kuchni z punktu widzenia zawodowego kucharza i mistrza kuchni Pana Amina Fakhari .

Dziękujemy Browarowi Czenstochovia za podjęcie się tego wyzwania oraz Krzysztofowi Kuli za stworzenie tak dobrej receptury. Szkoda, że zwycięzca nie mógł przybyć na tą uroczystość. W rozmowie domowy piwowar żartobliwie stwierdził, że skoro tym razem nie udało mu się pojawić, to przyjedzie za rok uwarzyć kolejne piwo ;) Życzymy zatem powodzenia i z niecierpliwością czekamy na ogłoszenie kategorii w kolejnej, już czwartej edycji CKPDBP.

Piwu cześć!
Sara Maluchnik
Piotr Turek
Częstochowski Krąg Lokalny Bractwa Piwnego

Artykuły związane z III CKPDBP:
III Częstochowski Konkurs Piw Domowych Bractwa Piwnego– zapowiedź
III Częstochowski Konkurs Piw Domowych Bractwa Piwnego - zasady zgłoszeń
III Częstochowski Konkurs Piw Domowych Bractwa Piwnego – nagrody w konkursie
III Częstochowski Konkurs Piw Domowych Bractwa Piwnego – koszulki konkursowe
III Częstochowski Konkurs Piw Domowych Bractwa Piwnego - pierwsze zgłoszenia
III Częstochowski Konkurs Piw Domowych Bractwa Piwnego – rekordowa liczba piwowarów
III Częstochowski Konkurs Piw Domowych Bractwa Piwnego – eliminacje zakończone
III Częstochowski Konkurs Piw Domowych Bractwa Piwnego - Wyniki
III Częstochowski Konkurs Piw Domowych Bractwa Piwnego - Podziękowania
III Częstochowski Konkurs Piw Domowych Bractwa Piwnego –Premiera Witbiera - 1 września 2012!
III Częstochowski Konkurs Piw Domowych Bractwa Piwnego –Laureat głównej nagrody