Kręgi lokalne

Częstochowa


Częstochowa – Częstochowski Krąg Lokalny Bractwa Piwnego

Adres do siedziby:
Piwarnia al. NMP 31
42-200Częstochowa
 

Skład Rady starszych:Tomasz Gierasiński - Przewodniczący Rady Starszych
Tel. 600 751 005 - t.gierasinski@bractwopiwne.pl

Bartosz Kowalski
- Zastępca Przewodniczącego Rady Starszych
Tel. 663 933 548 - bartkoval@wp.pl

Kamil Szewielewski
- Sekretarz
Tel. 507 161 953 - kamil.szewielewski@gmail.com

Andrzej Grzeliński
- Skarbnik
Tel. 602 311 103 - admiro@interia.pl

Zbyszko Kabziński
- Specjalista ds. PR i kontaktów z mediami
Tel. 604 498 528 - zbyszko.pl@gmail.com

Spotkania – co drugą środę o 18.30

 


« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Degustacja piwa „Krakowiak Nieklarowny” z Browaru Południe w kręgu częstochowskim

05.03.2012
Degustacja piwa „Krakowiak Nieklarowny” z Browaru  Południe w kręgu częstochowskim Degustacja piwa „Krakowiak Nieklarowny” z Browaru Południe w kręgu częstochowskim

2 marca 2012 roku Siosry i Bracia z Częstochowskiego Kręgu Bractwa Piwnego zebrali się by jako jedni z pierwszych konsumentów, poznać smak nowego piwa z Browaru Południe.

„Krakowiak Nieklarowny„ to jasne piwo dolnej fermentacji o zawartości ekstraktu 12% wag. i 6% alkoholu obj.

Etykieta i kontr etykieta utrzymana jest w stonowanych beżowo brązowych barwach i zawiera m.in. informację o użytych składnikach. Niestety wkradła się tam literówka w nazwie polskiego chmielu goryczkowego, którym jest oczywiście Marynka.

Biorąc do oceny to piwo zwróciliśmy uwagą na następujące cechy:

Wygląd:
Piwo ma jasno złoty kolor, lane delikatnie z butelki do szklanki jest klarowne i przejrzyste, dopiero po zamieszaniu butelką przy końcu nalewania , staje się lekko mętne i opalizujące
Mocną strona piwa jest piana. Śnieżno biała, średnio pęcherzykowa i bardzo trwała. Osiada stopniowo pozostając na ściankach naczynia utrzymując się aż do samego końca.

Zapach:
Skojarzenia jakie przyszły nam na myśl wąchając to piwo, to zapach rozlewni w browarze. Potem, bardzo powoli, wyłaniają się zapachy słodowe i zbożowe oraz słaby kwiatowy zapach chmielowy.

Smak:
Wysokie nasycenie utrudnia na początku degustacji odczuwanie smaków. Podobnie jednak jak z zapachem, z upływem czasu, gdy piwo stopniowo się odgazuje można wyraźniej odczuć posmaki słodowe i zbożowe.

Finisz:
Jest raczej długi do zalegającego, goryczkowy, spowodowany m.in. wysokim odfermentowaniem.

Odczucia w ustach:
Tu dostrzegliśmy niską pełnię, wysokie nasycenie oraz kwasowość pochodzącą od nagazowania.

Wrażenia ogólne:
Na ocenę pijalności „Krakowiaka Nieklarownego” wpływa opisywane już powyżej wysycenie które jest zbyt wysokie. Aby dotrzeć do przyjemnych dla piwosza zapachów i smaków trzeba niestety trochę poczekać by po nalaniu do szklanki piwo się odgazowało. Daje się wtedy m.in. wyczuć że balans przesunięty jest w stronę słodu co zaznacza się w zbożowo słodowym smaku i aromacie. Plusem piwa jest trwała piana oraz stosunek ceny do jakości. Naszym zdaniem „Krakowiak Nieklarowny” nadaje się piwo sesyjne lecz dobrze zrobiło by mu mniejsze odfermentowanie i kilka „garści” chmielu więcej by nabrało bardziej zdecydowanego chmielowego smaku i zapachu.

Częstochowski Krąg Bractwa Piwnego serdecznie dziękuje Browarowi Południe za możliwość degustacji „Krakowiaka Nieklarownego” w momencie kiedy to piwo dopiero co trafia na rynek.