Imprezy i Nagrody

Złoty Chmiel« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Wirtualny Złoty Chmiel

03.11.2005

Twórca i administrator piwnego portalu internetowego browar.biz jest tegorocznym Kawalerem medalu Zloty Chmiel. Arturowi Szudrowiczowi Medal przyznała Kapituła Bractwa Piwnego podczas specjalnego posiedzenia (21.10.2005) w Krakowie.
Artur Szudrowicz jest „założycielem oraz administratorem internetowego portalu browar.biz, skupiającego rzesze piwoszy. W ich szeregach można znaleźć zawodowych piwowarów, jak również birofilów oraz osoby, dla których warzenie piwa stało się domowym hobby. Ludzie ci są świadomymi konsumentami, dla których piwo to znacznie więcej niż tylko kilkanaście marek reklamowanych szeroko w telewizji i produkowanych przez wielkie koncerny”. Fragment uzasadnienia, na podstawie którego kapituła Bractwa Piwnego podejmowała decyzje, w skrócie ilustruje charakter popularyzatorskiej działalności Artura Szudrowicza.
Prowadzony przez tegorocznego Kawalera Złotego Chmielu portal promuje regionalne browary i ich produkty, pomaga zorganizować się określonym grupom tematycznym, umożliwia zdobycie rzetelnej wiedzy i ułatwia stała wymianę poglądów i doświadczeń. Członkowie internetowej społeczności często spotykają się „w realu”, zazwyczaj przy okazji odwiedzin w którymś z browarów regionalnych.
„Nie należy także zapominać o działalności wydawniczej Artura Szudrowicza. – To kolejny akapit uzasadnienia. – Jego własnym nakładem ukazują się niszowe pozycje, które nie miałyby szans w większych oficynach.” Mowa oczywiście o wydawnictwach dotyczących piwa i piwowarstwa.
Medal Złoty Chmiel jest najwyższym i najważniejszym wyróżnieniem Bractwa Piwnego. Dostają go osoby i instytucje zasłużone dla promowania pozytywnego wizerunku piwa i piwosza oraz propagowania jak najszerzej rozumianej kultury piwa. Artur Szudrowicz, znany także jako ART, jest ósmą osobą, która odbiera medal Złoty Chmiel i siódmym wyróżnionym. Przed dwoma laty przyznany został jeden tytuł, który wiązał się z wręczeniem dwóch medali.
Dotychczasowi Kawalerowie Złotego Chmielu:
- reżyser i senator Kazimierz Kutz;
- publicysta i animator kultury Leszek Mazan;
- przewodniczący Europejskiej Unii Konsumentów Piwa Terry Lock;
- wykładowca i propagator domowego warzenia piwa Andrzej Sadownik;
- organizatorzy Chmielaków Krasnostawskich w osobach: burmistrz Krasnegostawu Andrzej Jakubiec i dyrektor Krasnostawskiego Domu Kultury Andrzej Leńczuk;
- propagator kultury kulinarnej, w tym piwnej Robert Makłowicz.

Uroczysta, doroczna Gala Złotego Chmielu tradycyjnie już odbywa się w grudniu w Łodzi. Artur Szudrowicz odbierze medal 10 grudnia w łódzkim Muzeum Kinematografii.

Bractwo Piwne