Imprezy i Nagrody

Piwo roku« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Porter z Jędrzejowa PIWEM ROKU 2006

16.01.2007

Porter Strzelec z Browaru Jędrzejów jest PIWEM ROKU 2006. Tytuł i medal PIWA ROKU Bractwo Piwne przyznaje już po raz szósty – po raz pierwszy jednak wyróżnione zostaje piwo z tej kategorii.
Tytuł PIWA ROKU to efekt podsumowania wyników ogólnopolskich konkursów piwa danego roku kalendarzowego. Członkowie Bractwa Piwnego nie wybierają PIWA ROKU, a jedynie sumują wyniki i podkreślają wybory innych gremiów.

W 2006 roku odbyły się dwa konkursy piwne. W pierwszym, Konsumenckim Konkursie Piw, towarzyszącym Ogólnopolskiemu Świętu Chmielarzy i Piwowarów CHMIELAKI 2006, degustatorzy oceniali 58 piw. W drugim, Otwartym Konkursie Piw, jaki towarzyszył XIV Jesiennym Spotkaniom Browarników w Kielcach, w szranki stanęły 52 piwa. Wprawdzie ilość konkursów nie jest oszałamiająca, jednak ilość piw – już może przyprawić (dosłownie i w przenośni) o zawrót głowy.

Porter Strzelec z Browaru Jędrzejów, należącego do Royal Unibrew Polska, w Krasnymstawie zajął pierwsze miejsce, w Kielcach drugie. Zgodnie z regulaminem tytułu PIWO ROKU za pierwsze miejsce zdobyte w danej grupie Bractwo Piwne przyznaje piwu trzy punkty, za drugie – dwa, za trzecie – jeden. Ostatecznie Porter Strzelec wygrał tą matematyczną rywalizację na podstawie sumy punktów przyznawanych w trakcie obydwu konkursów.

Ideą przyznawania tytułu PIWO ROKU jest przede wszytskim promocja najlepszych polskich piw. W jury poszczególnych ocen zasiadają zarówno profesjonalni degustatorzy, jak i konsumenci – amatorzy, więc wysokie noty zdobyte przez piwo świadczą, iż z jednej strony doskonale wpisuje się ono w standardy swojej grupy, a z drugiej – smakuje potencjalnym klientom. Tytuł PIWO ROKU to także popularyzacja samych konkursów piwnych i zachęta dla browarów, aby swoje produkty poddawały ocenom.

Porter Strzelec, PIWO ROKU 2006, reprezentuje grupę porterów bałtyckich o zawartości ekstraktu do 22º Blg. To bardzo charakterystyczne dla Polski piwo, w ciągu ostatnich kilkunastu lat jakby nieco zapomniane, czy wręcz zdyskredytowane przez producentów i konsumentów, obecnie tryumfalnie odzyskujące należną mu pozycję wśród polskich piw. Tym bardziej cieszy, że PWIEM ROKU 2006 jest właśnie Porter Strzelec.

Uroczystość wręczenia medalu związanego z przyznaniem tytułu PIWA ROKU 2006 odbędzie się 20 stycznia 2007 roku w łódzkim Muzeum Kinematografii.


Bractwo Piwne