Imprezy i Nagrody

Piwo roku« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Piwo Roku Republiki Czeskiej 2008

19.11.2008

Znamy już najlepsze piwa Republiki Czeskiej. Dyplomy Piwa Roku przyznało Stowarzyszenie Przyjaciół Piwa (Sdružení přátel piva), współpracująca z Bractwem Piwnym organizacja konsumencka, także zrzeszona Europejskiej Unii Konsumentów Piwa. Uroczystości związane z Piwem Roku 2008 Republiki Czeskiej odbyły się 19 listopada 2008 roku w Browarze Budziejowicki Budvar.

Warto przypomnieć, że w odróżnieniu od tytułu najlepszego piwa przyznawanego przez Bractwo Piwne (rokrocznie wręczany jest tylko jeden medal), Sdružení přátel piva przyznają dyplomy w kilku kategoriach. Tytuły przyznawane są także najlepszym browarom i piwowarom.

Od kilku lat przedstawiciele Bractwa Piwnego uczestniczą w uroczystościach związanych z tytułami Piwo Roku Republiki Czeskiej. Podobnie było w tym roku.

Poniżej prezentujemy tegoroczne wyniki:

Dziesiątka roku 2008:
Beczkowa dziesiątka to jedno z najpopularniejszych czeskich piw. Jego udział w rynku przekracza 60%. Dlatego ta kategoria uznawna jest za jedną z najważniejszych. Tegorocznym zwycięzcą jest niefiltrowane piwo Moravské Sklepní z browaru Černá Hora, które zachowuje swoją ubiegłoroczną pozycję. Uchodzi za jedyne niefitrowane piwo w Czechach rzeczywiście dostępne w powszechnej dystrybucji. W przeciwnieństwie do konkurentów Moravské Sklepní jest bardzo pełnym piwem, z czego wynika doskonały smak. Jak głosi oficjalna informacja Browaru: „W jednym kuflu piwa znajduje się 500 milionów komórek drożdży i każda z nich dobrze na was działa“.

1. Moravské Sklepní nefiltrované (Černá Hora)
2. Pardál – světlé výčepní pivo (Pivovar Budějovický Budvar)
3. Budvar – světlé výčepní pivo (Pivovar Budějovický Budvar)


Jedenastka roku 2008:
Tzw.“jedenastki“ są ostatnio w Czechach coraz popularniejsze i cieszą sie coraz wiekszym wzięciem wsród konsumentów. Stanowią pomost miedzy „dziesiatkami“ i „dwunastkami“.
W Czechach mówi się: obronić jest znacznie trudniej niż wygrać. Tegoroczny tryumfator - Klášter Ležák 11% z Klasztornego Browaru Strahov w Pradze - obronił się już po raz rzeci, a po raz czwarty został zwycięzcą. Klášterská jedenáctka charakteryzuje się wyraźną goryczką i swoistym aromatem chmielowym. Zwycięski browar może sie także pochwalić najgłębszą leżakownią, a także starodawną, gotycką bramą u wejścia do browaru.

1. Klášter – Ležák 11% (Pivovar Klášter)
2. Otakar ležák 11% (Pivovar Polička)
3. Svijanský Máz ležák (Pivovar Svijany)


Dwunastka roku 2008:
Kategoria dwunastek jest niewątpliwie największą w Republice Czeskiej.
Browar, który w tym roku zajął najwyższą pozycję w tej kategori - czyli Rodinný pivovar Bernard z Humpolca – jako pierwszy w Czechach zaprzestał pasteryzacji piwa. Jest to jednak najdroższy z dostępnych w Czechach leżaków, co podkreśla jego wyjątkowość. Bernard – sváteční ležák wzbogacony kulturami drożdży, które dofermentowują piwo bezpośrednio w butelce i sprawiają, że piwo ma tak niepowtarzalnie przyjemny drożdżowy smak i zapach.

1. Bernard – sváteční ležák (Rodinný pivovar Bernard)
2. Plzeňský Prazdroj (Pivovar Plzeňský Prazdroj)
3. Opat (Pivovar Broumov)


Specjal roku 2008:
Kategoria specjali jest bezspornie najróżnorodnieszą grupą piw, stąd ich ocena jest najtrudniejsza.
Zwycięski browar (Primator z Nachodu) może się pochwalić m.in tym, że spośród browarów przemysłowych ma w ofercie najstarsze marki piw produkowanch pod własnym znakiem firmowym, a zestaw marek i rodzajów piw regularnie się rozszerza. Nie dziwi więc, że browar Primator – specjalista od specjali – odniósł zwycięstwo w tej kategorii, i to ze swoim piwem - 16 stopniowym Primatorem Exkluziv – piwem pełnym o słodowym smaku i zapachu.

1. Primátor Exkluziv 16% (Pivovar Náchod)
2. Kvasar (Pivovar Černá Hora)
3. Démon ( Pivovar Lobkowicz )


Ciemne (tmavé) piwo roku 2008:
Ze względu na jedynie pięcioprocentowy udział piw ciemnych w czeskim rynku, SPP przy ocenie piw w tej ketegorii nie stosuje podziału ze względu na ekstraktywność. Zwycięzca tej kategorii należy bowiem do tych wyjątkowych piw, które mogą odmienić powszechną przychylność dla piw jasnych.
Chociaż Budweiser Budvar tmavý ležák warzony jest dopiero od 2004 roku, zdołał już zyskać rozgłos zarówno wśród amatorów piwa, jak i profesjonalistów. Powstaje z trzech rodzajów słodu – karmelowego, monachijskiego i palonego. Ma zdecydowanie wytrawny smak i wyraźnie ciemną (stoutową) barwę.

1. Budweiser Budvar tmavý ležák (Pivovar Budějovický Budvar)
2. Bernard - speciální černé pivo (Rodinný pivovar Bernard)
3. Svijanská Kněžna (Pivovar Svijany)


Półciemne (polotmavé) piwo roku 2008:
Również w kategorii piw półciemnych nie stosuje się podziału ze względu na ekstraktywność, a w grupie tej oceniane są również piwa řezané, czyli mieszane.
Browar Rohozec jest najmniejszym browarem ocenianym w tym roku, oczywiście pomijając tegoroczny minibrowar roku – czyli Klášterní Pivovar Strahov. Zwycięskie piwo - Skalák řezaný ležák – jest właśnie piwem mieszanym. Niemniej w tym roku w trakcie anonimowych degustacjach SPP w hotelu Alton piwo řezané pokonało konkurencyjne piwa warzone jako półciemne.

1. Skalák, řezaný ležák (Pivovar Rohožec)
2. Primátor Pale Ale [pejl ejl] (Pivovar Náchod)
3. Primátor polotmavý 13% (Pivovar Náchod)


Bezalkoholowe piwo roku 2008:
Kategoria piw bezalkoholowych w Czechach jest dość młoda, tym niemniej w ostatnich latach stała się nieodłączną częscia konkursów piw, chociażby dlatego, że konkurencja w tej grupie stale się zwiększa.
W historii konkursów SPP nie było dotąd browaru, którego piwa w jednej kategorii zajęłyby pierwsze i drugie miejsce. W zeszłym roku w tej kategorii wygrał Bernard Free – wówczas zupełna nowość - w tym roku zajął drugie miejsce ustepując piwu Bernard Free Jantar.

1. Bernard Free jantar (Rodinný pivovar Bernard)
2. Bernard Free (Rodinný pivovar Bernard)
3. Svijanský vozka (Pivovar Svijany)


Minibrowar roku 2008:
SPP jest jedyną czeską organizacją, która przyznaje wyróżnienia w kategorii „minibrowar roku“. Tytuł „minibrowar roku“ chroniony jest przez Úřad průmyslového vlastnictví – odpowiednik polskiego Urzędu Patentowego.
Rokrocznie coraz trudniej wyłonić zwycięzcę w tej kategori. Tak jak unifikuje się rynek wielkich browarów, tak na szczęście małe browary z roku na rok sie rozwijają – jest ich już prawie 80.
W tym roku tytuł obronił ubiegłoroczny zwycięzca. Piwne „delikatesy“ ważone w zwycięskim minibrowarze nie mogą pozostawić obojętnym żadnego prawdziwego piwosza.

1. Klášterní pivovar Strahov (Praha)
2. Pivovarský dvůr Chýně (Chýně)
3. Malostránský pivovar (Velké Meziříčí)


Browar roku 2008:
SPP jest jedyną czeską organizacją, która przyznaje wyróżnienia w kategorii „browar roku“. Tytuł „browar roku“ chroniony jest przez Úřad průmyslového vlastnictví – odpowiednik polskiego Urzędu Patentowego.
Zwycięstwo browaru Svijany nie jest żadną nowością – w tej kategorii browar już wygrał przed dwoma laty. Także i on jest pod tym względem ciekawostką. Przed dziesięcioma laty chylił się ku upadkowi, obecnie rozkiwita chociaż jako jeden z niewielu browarów nie sprzedaje piwa poza granicami Czech. Browar Svijany stał się w sotatnim czasie fenomenem i jest coraz popularniejszy wsród konsumentów piwa, dla których jeszcze przed kilkoma laty był zupełnie nieznany. Członkowie SPP mają nadzieję, że pod okiem nowego właściciela bowar będzie nadal się tak dobrze rozwijał.

1. Pivovar Svijany
2. Pivovar Budvar
3. Pivovar Náchod


Piwowar roku 2008:
Inżynier Josef Tolar – piwowar, od 1965 roku związany z Budziejowickim Budvaraem. Początkowo był kierownikiem zakładowego laboratorium, w latach 70-tych współuczestniczył w produkcji pierwszego bezalkoholowego czeskiego piwa (nazwanego Pito). Na początku lat 90-tych był krótko zarządcą browaru. Od 1998 roku jest członkiem rady naukowej branżowego periodyku „Przemysł fermentacyjny“( Kvasný průmysl). W grudniu 2002 roku odebrał szczególną nagrodę – Srebrny Kufel – od brytyjskiego cechu pisarzy i dziennikarzy piszących o piwie (British Guild of Beer Writers) za swój wkład w europejskie piwowarstwo. W 2007 roku zasiadł w jury prestiżowego konkursu Najlepszego Piwa Wielkiej Brytani, odbywającego się w ramach wielkiego piwnego festiwalu brytyjskiego, a który został zorganizowany przez organizację CAMRA – brytyjski odpowiednik polskiego Bractwa Piwnego i czeskiego Sdružení přátel piva. Czescy konsumenci cenią Josefa Tolara zwłaszcza za jego konserwatywny stosunek do modernizacji browaru, przebiegającej w latach 1990-2002, i za to, że nie uległ pokusie zastasowania tzw. ekonomiczniejszych metod produkcji piwa.
 

Opracowanie na podstawie materiałów SPP: Daria Zając