Imprezy i Nagrody

Piwo roku« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Piwo Roku 2004 - konferencja prasowa

26.01.2005

W Lwówku Śląskim powstanie muzeum piwowarstwa - dowiedzieli się dziennikarze uczestniczący w konferencji poświęconej Piwu Roku 2004. Konferencja (26 stycznia) poprzedziła sobotnią uroczystość wręczenia medalu Piwo Roku 2004. Uczestniczył w niej Wolfgang Bauer, właściciel Browaru Śląskiego 1209, w którym warzone jest Książęce - właśnie Piwo Roku 2004.
W łódzkim Muzeum Kinematografii, gdzie odbywała sie konferencja i gdzie trzy dni później nastąpi wręczenie medalu, przedstawiciele mediów spotkali się, poza właścicielem lwówckiego browaru, także z Wielkim Mistrzem Bractwa Piwnego Zbgniewem Olobry oraz z członkiem Kapituły Bractwa - Markiem Suligą. Marek Suliga przybliżył zasady przyznawania tytułu Piwo Roku.
Rok 2004 był wyjątkowo udany, jeżeli chodzi o konkursy piwne. W Polsce odbyły się aż cztery takie imprezy. Większa liczba konkursów i wzrost zainteresowania nimi mają związek z podobnymi tendencjami w Europie. Coraz więcej browarów chce poddawać swoje produkty ocenom, bo pojawiają się nowe piwa, ostatnio na przykład coraz popularniejsze stają się delikatniejsze od porterów piwa ciemne.
Konkursy konsumenckie i profesjonalne są bardzo ważne dla małych browarów. Muszą one ze swoimi produktami wychodzić bezpośrednio do konsumentów. Nie mogą konkurować z wielkimi koncernami piwowarskimi za pomocą drogich kampanii reklamowych.
Browarem, który od kilku lat konsekwentnie uczestniczy w większości krajowych konkursów piwnych jest właśnie Browar Śląski 1209. Ta strategia docierania do konsumenta najwyraźniej się sprawdza - w czteroletniej historii tytułu Piwa Roku browar z Lwówka otrzymuje go już po raz trzeci.
Marek Suliga zwrócił uwagę na fakt, że podobną drogą zaczynają podążać inne browary zaliczane do grupy małych i średnich producentów. W przypadku tytułu Piwo Roku 2004 różnice punktowe między Książęcym z Lwówka Śląskiego, a kolejnymi w rankingu piwami były bardzo niewielkie. Zdaniem Bractwa Piwnego, podsumowującego wyniki krajowych konkursów piwnych, dowodzi to bardzo wysokiej jakości piw warzonych w małych browarach.
Informacje o planach Browaru Śląskiego 1209 oraz opinię o tytule Piwo Roku 2004, zaprezentowaną przez Wolfganga Bauera, przedstawiamy w osobnym artykule.
Bractwo Piwne