Imprezy i Nagrody

Piwo roku« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

PIWO ROKU 2012!

12.02.2013
PIWO ROKU 2012! PIWO ROKU 2012!

Zbliża się koniec lutego zatem czas by wyłonić najbardziej utytułowane w roku 2012 polskie piwo. Piwo to uzyska, przyznawane przez BRACTWO PIWNE, honorowy tytuł i oczywiście medal PIWO ROKU 2012.

Ostatnim piwnym konkursem obejmującym rok 2012 był Plebiscyt Browar.biz-u na PIWO ROKU. Ideą, jaka nam przyświeca przy wyłonieniu tego zaszczytnego tytułu jest:


„... Tytuł ten jest wynikiem sumy ocen, jakie dane piwo uzyskuje podczas konkursów piwnych - amatorskich i profesjonalnych - odbywających się na terenie Polski w ciągu danego roku kalendarzowego. Oznacza to, że tytuł PIWO ROKU jest formą podsumowania i docenienia pracy danego browaru w ciągu roku. Bractwo Piwne jest przekonane, że dzięki idei PIWA ROKU wzrasta ranga konkursów piwnych, a poddawane ocenom piwa są coraz lepsze. ”


Postępując zgodnie z regulaminem pod uwagę brane były wyniki z Konsumenckiego Konkursu Bractwa Piwnego, Konsumenckiego Konkursu Piw jaki odbył się podczas Chmielaków Krasnostawskich i oczywiście Plebiscytu Browar.biz-u.

Niekwestionowanym zwycięzcą minionego 2012 roku, według tych zasad, jest PORTER ŻYWIECKI z Zamkowego Browaru w Cieszynie należącego do Grupy Żywiec.


O przyznaniu tytułu zadecydowały: 2. miejsce na Konsumenckim Konkursie Bractwa Piwnego (2 punkty) 1. miejsce na konkursie w Krasnymstawie (3 punkty) i 2. miejsce w Plebiscycie Browar.biz-u (2 punkty) co dało łącznie sumę 7 punktów.


Piwo to od wielu lat plasuje się w czołówce na niemal wszystkich konkursach w Polsce. Cechuje je, mimo wysokiej ekstraktywności, charakterystyczna wytrawność i wyjątkowy aromat prażonego słodu.


Jest to wyjątkowe piwo reprezentujące styl zwany porterem bałtyckim. Ten styl piwny staje się od kilku lat niemal polskim. W Polsce już wiele browarów podjęło decyzję o wskrzeszeniu tego typu piwa (Okocim) i przywróceniu go do swojej oferty, a inne podjęły decyzję o rozszerzeniu jej o ten styl.


Warto również dodać, że ten styl piwny zadebiutował w minionym roku na największym w Europie konkursie piwa jakim jest European Beer Star 2012. Na nim to właśnie złoty medal zdobyło piwo Porter Warmiński z Browaru Kormoran w Olsztynie. Nie można też nie wspomnieć o zajęciu trzeciego miejsca przez piwo z Olsztyna na ubiegłorocznej VI Moskiewskiej Świątecznej Degustacji Porterów i Stoutów.


I to właśnie piwo zwyciężyłoby również, ex aequo (3. miejsce w Krasnymstawie, 1. w Plebiscycie Browar.biz-u i 1. Na European Beer Star 2012), lecz w istniejącym regulaminie brane są pod uwagę tylko wyniki z „...konkursów piwnych - amatorskich i profesjonalnych - odbywających się na terenie Polski”. Wynik ten jest najdobitniejszym dowodem, że ten polski styl zyskuje na popularności w Polsce jak i za granicą.


Gratulujemy zwycięstwa PORTEROWI ŻYWIECKIEMU, na które z całą pewnością zasłużył. Ma jednak on konkurencją i to nie tylko pod postacią Portera Warmińskiego.
Warto również by, przy tej okazji, i inne browary w Polsce rozważyły temat posiadania tego piwa w swoim, jak to się często mówi ostatnio - portfolio.
Piwu cześć
Marek Suliga

***

Dotychczas przyznane tytuły PIWO ROKU:

Piwo Roku 2011 – Ciechan Mocne, Browar Ciechan
Piwo Roku 2010 – Grand Imperial Porter, Browar Amber
Piwo Roku 2009 – Ciechan Miodowy, Browar Ciechan Ciechanów
Piwo Roku 2008 – Magnus, Browar Jagiełło Chełm
Piwo Roku 2007 – Irlandzkie Mocne, Browar Nakło
Piwo Roku 2006 – Porter Strzelec, Browar Jędrzejów
Piwo Roku 2005 – Perła Mocna, Browary Lubelskie
Piwo Roku 2004 – Dobre Mocne, Browar Śląski 1209
Piwo Roku 2003 – Kasztelan Jasne Pełne, Browar Kasztelan Sierpc
Piwo Roku 2002 – Dobre Mocne, Browar Śląski 1209
Piwo Roku 2001 – Dobre Mocne, Browar Śląski 1209

WARTO PRZECZYTAĆ:

Regulamin tytułu Piwo Roku

Z cyklu “Piątkowe degustacje częstochowskiego Bractwa Piwnego - PORTERY KRAJOWE”