Imprezy i Nagrody

Piwo roku« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

PIWO ROKU 2003 - konferencja prasowa 14.01.04

14.01.2004

Była mowa o wyższości produktów z małych browarów nad piwami przemysłowymi, o piątym składniku piwa - sercu, wreszcie o nagrodach i medalach. W Pałacu Scheiblera, obecnie Muzeum Kinematografii w Łodzi, odbyła się konferencja prasowa poświęcona PIWU ROKU 2003.
Dziennikarzy przybyłych na spotkanie powitali przedstawiciele Bractwa Piwnego, organizującego konferencję, oraz pracownicy Browaru Śląskiego z jego właścicielem Wolfgangiem Bauerem na czele. Rozpoczynając konferencję Marek Suliga, członek Kapituły Bractwa Piwnego i Przewodniczący Rady Starszych Kręgu Łódzkiego, wyjaśnił zasady wyłaniania Piwa Roku. W przypadku piwa Książęcego, PIWA ROKU 2003, pod uwagę brane były wyniki trzech konkursów: w Krasnymstawie, Rzeszowie i Łodzi. Pierwsze dwie oceny, konsumencka i fachowa, doprowadziły do sytuacji patowej. W swoich grupach piwo Książęce z lwóweckiego browaru oraz piwo Jurand Mocny z browaru Jurand zdobyły złote medale. Zgodnie z regulaminem tytułu PIWO ROKU oba piwa miały taką samą ilość punktów. Rozstrzygnięcia nie przyniósł również konkurs łódzki, dlatego o wyłonieniu najlepszego piwa ubiegłego roku zdecydowały tak zwane małe punkty przyznawane na poszczególnych konkursach. Książęce zdecydowanie wyprzedziło Juranda.
Marek Suliga zwrócił uwagę na fakt, że Browar Śląski w Lwówku Śląskim, już jako zdobywca tytułu PIWO ROKU 2001, nie zaprzestał prac nad jakością swoich produktów. Mało tego, wprowadził na rynek kolejną markę, piwo Wrocławskie, które powoli staje się konkurencyjne wobec Książęcego.
Wartym podkreślenia faktem jest ilość medali zdobytych w ubiegłym roku przez Browar Śląski. Uchodzi on za najbardziej utytułowany browar, przy stosunkowo dużej konkurencji. Tylko w trzech branżowych konkursach piwnych w roku 2003 wystawiono około trzydziestu różnych piw. Dominującą grupę stanowiły produkty z małych i średnich browarów, ale podczas jednej z ocen drugie miejsce zajęło piwo Heineken, produkowane przez międzynarodowe konsorcjum.
Z pytań zadawanych przez dziennikarzy wynikało, że wyjaśnienia wymaga sprawa ewentualnego drugiego i trzeciego miejsca w wyścigu do tytułu PIWO ROKU. Zgodnie z regulaminem tytułu przyznawany jest tylko jeden medal, dla jednego piwa.
Osobną część konferencji zajęło wystąpienie Wolfganga Bauera, właściciela Browaru Śląskiego. Ze względu na szczególną wagę, jaką przywiązuje on do roli małych i średnich browarów w kulturowym budowaniu tożsamości społeczności lokalnych, wystąpienie to przedstawione zostało w osobnym artykule.

Bractwo Piwne