Imprezy i Nagrody

Piwo roku« poprzedni  |  powrót do listy  | 

PIWO ROKU 2002 konferencja prasowa

21.01.2003

We wtorek, 21 stycznia 2003 roku w Łodzi, odbyła się konferencja prasowa poprzedzająca uroczystość wręczenia Medalu PIWO ROKU 2002. Poniżej zamieszczamy materiały prasowe opracowane przez Bractwo Piwne oraz agencję Task Force Consulting.
KASZTELAN PIWEM ROKU 2002

Już po raz drugi Towarzystwo Promocji Kultury Piwa przyznaje tytuł Piwa Roku. Tym razem tytuł ten nosić będzie piwo Jasne Pełne Kasztelan z Browaru Sierpc.
Tytuł Piwo Roku i związany z nim Medal to nie efekt kolejnej degustacji kolejnego „piwnego” towarzystwa. Za przyznaniem tego wyróżnienia nie przemawiają subiektywne oceny tych czy innych gremiów, a zwykła matematyka. Piwo Roku to tytuł, który może uzyskać produkt nie tylko najwyższej jakości. To także tytuł dla browaru, który swój produkt gotów jest poddać wielokrotnej ocenie. W Polsce jest tych ocen kilka. Rok 2002 to dwa poważne konkursy: Festiwal Piw Polskich organizowany przez Politechnikę Łódzką oraz Konsumencka Ocena Jakości towarzysząca Chmielakom Krasnostawskim. Browar Sierpc odważył się wystawić piwo Kasztelan w obu tych konkursach. Jak się okazało – była to słuszna decyzja.
Wzorem zmagań sportowych organizatorzy konkursów piwnych przyznają – we właściwych kategoriach, czy – pozostając przy terminologii sportowej – dyscyplinach – złote, srebrne i brązowe medale. Bractwo Piwne – organizacja konsumencka – obserwuje te zawody, analizuje wyniki i na ich podstawie kształtuje własne opinie.
Konkurs przeprowadzany przez Politechnikę Łódzką to ocena fachowców. Z oznakowanych jedynie numerami ciemnych naczyń kosztują piwa zawodowcy: technolodzy, piwowarzy, kiperzy. Piwo Jasne Pełne Kasztelan zasłużyło ich zdaniem na Złoty Medal XV Festiwalu Piw Polskich.
Do oceny konsumenckiej, jaką proponują organizatorzy Chmielaków Krasnostawskich, zapraszani są przedstawiciele władz samorządowych, reprezentanci browarów, dziennikarze. Wprawdzie próbki podawane są w przejrzystym szkle, więc każdy może nacieszyć oczy wspaniałą barwą degustowanych piw, jednak i tu nikt nie wie, co kryje się za danym numerem. Także i w tej anonimowej ocenie piwo Jasne Pełne Kasztelan zajęło pierwsze miejsce.
Z przyznaniem tytułu Piwo Roku Bractwo Piwne nie miało problemu. Wystarczyło porównać wyniki obu konkursów. Teraz pora na kolejny Medal – podsumowujący ubiegłoroczne sukcesy browaru Sierpc. Uroczystość wręczenia Medalu Piwo Roku 2002 odbędzie się 23 stycznia w salach Pałacu Scheiblera w Łodzi, dziś siedzibie Muzeum Kinematografii.

BRACTWO PIWNE...

Towarzystwo Promocji Kultury Piwa BRACTWO PIWNE od momentu powstania w grudniu 1995 roku dba o interesy wszystkich piwoszy przez duże “P”. Zrzesza dzisiaj prawie 300 członków i ponad 500 sympatyków branży piwnej. Stworzyło trzy kręgi: łódzki, krakowski i lubiński, i tworzy kolejne: warszawski, białostocki i lubelski.
“Celem stowarzyszenia jest edukacja i ochrona konsumenta piwa, połączona ze ścisłą współpracą
z przemysłem piwowarskim. Reprezentuje ono całą “piwną społeczność”, interweniując nie tylko
w konkretnych przypadkach, ale także walcząc o właściwy kształt prawa chroniącego jej interesy, prezentując jej opinie władzom, organizacjom społecznym, gospodarczym i mediom. Przeprowadza badania towarów
i usług, wydaje materiały edukacyjne i informacyjne”- mówi Zbigniew Olobry, Wielki Mistrz Bractwa Piwnego.
BRACTWO PIWNE to zrzeszenie skupiające ludzi aktywnych, nie stwarzające swoim członkom żadnych barier natury politycznej czy światopoglądowej. Honorowy Arcymistrz, pan Lech Pietrzak
w jednym z wywiadów udzielił lapidarnej, ale niezwykle trafnej odpowiedzi, określając cel organizacji:
“Chcemy promować Kulturę Piwa, elegancję i umiar przy kuflu” – powiedział.
W ślad za tą deklaracją idą konkretne działania. Jednym z pierwszych największych osiągnięć Bractwa była organizacja Ogólnopolskich Spotkań Piwoszy – corocznej imprezy, którą chętnie odwiedzają także nasi sąsiedzi z Czech, Słowacji i Ukrainy. Akademicka Gala Piw Polskich – impreza, której patronował JM Rektor Politechniki Łódzkiej – to jedna z najpiękniejszych kart w historii BRACTWA. Szacunkowo ocenia się, że przez dwa dni Galę odwiedziło 10 tysięcy osób. Jako organizacja narodowa BRACTWO uczestniczy
w największych krajowych i zagranicznych targach piwnych (Bydgoszcz, Kielce, Łódź, Brno, Bamberg, Lozanna). Chlebem powszednim są dla BRACTWA wszelkie imprezy o charakterze lokalnym, ze znaną bardzo wielu miłośnikom piwa Jubileuszową Karczmą Piwną.
BRACTWO PIWNE jest zaangażowane w dwa najważniejsze konkursy piwne w Polsce. Festiwal Piw Polskich Politechniki Łódzkiej wyłania co roku laureatów w kilku kategoriach i jest oceną wystawianą danym markom przez profesjonalistów piwnej branży. Konkurs Jakości Piwa, towarzyszący Krasnostawskim Chmielakom – to ocena konsumencka.

... I JEGO GŁÓWNA NAGRODA
W ubiegłym roku po raz pierwszy BRACTWO ustanowiło Medal PIWO ROKU, stanowiący uhonorowanie całorocznych osiągnięć piwnej marki. Jaką ta nagroda ma rangę i czym jest dla laureata, mówi Zbigniew Olobry,

- “Każdego roku nasze stowarzyszenie przeprowadza ranking najlepiej ocenianych piw. Jego efekt nie jest jednak subiektywną opinią wybranej grupy, lecz wypadkową ogólnopolskich konkursów jakości, tych bardziej i mniej profesjonalnych, jakie odbyły się w danym roku. Rolą BRACTWA PIWNEGO – dodaje – jest między innymi nagłaśnianie i podkreślanie zasług laureatów, marek i producentów nagradzanych piw, w tej właśnie dziedzinie. Mam nadzieję, że Medal Piwo Roku 2002, który wręczymy w styczniu laureatowi wielu ubiegłorocznych wyróżnień, rozpocznie kolejny dobry i pełen nagród rok dla Kasztelana”.

Dodatkowe informacje:
Task Force Consulting
(22) 825 74 73
(22) 825 05 45

KASZTELAN JASNE PEŁNE - PIWO ROKU 2002.


Ponad trzydzieści lat temu, w maju 1972 roku, w Sierpcu oddany został do eksploatacji browar.
Po szeregu zmian restrukturyzacyjnych i prywatyzacyjnych, jakie przechodził w latach 90-tych, w rok 2001 wszedł pod szyldem spółki Carlsberg Okocim S.A. i nową nazwą: Kasztelan Browar Sierpc S.A. Od tego momentu systematycznie realizuje ambitne plany zwiększania sprzedaży i produkcji.
Flagowym produktem sierpeckiego browaru jest piwo Kasztelan Jasne Pełne.
Zgodnie z tradycją i promocyjnym hasłem “piwa na medal” Kasztelan wchodzi w 2003 rok z tarczą. Kapituła Towarzystwa Promocji Kultury Piwa BRACTWO PIWNE przyznała piwu Kasztelan Jasne Pełne 12,5 ew. tytuł PIWA ROKU 2002.
Ubiegły rok to czas przełomu dla marki Kasztelan – mówi Arkadiusz Dobosz marketing manager ds. marek regionalnych w Carlsberg Okocim S.A. Wprowadzone przez nas drobne zmiany wizerunkowe (odświeżona szata graficzna, nowocześniejsze opakowanie), zgodnie z przewidywaniami okazały się słuszne, wzmocniły pozycję marki. Tym bardziej cieszy nas to szczególne wyróżnienie. Tytuł PIWA ROKU 2002 to przede wszystkim świadectwo zaufania konsumentów, a także konsekwencji w utrzymywaniu bardzo wysokiej jakości naszego produktu.

Medal BRACTWA PIWNEGO nie jest jedyną nagrodą przyznaną piwu Kasztelan Jasne Pełne w roku 2002.
W czerwcu Kasztelana docenili eksperci. Na XV Festiwalu Piw Polskich w Łodzi, organizowanym przez Politechnikę Łódzką, Instytut Technologii Fermentacji i Mikrobiologii Wydziału Chemii Spożywczej
i Biotechnologii, pierwsze miejsce, a tym samym złoty medal w kategorii: jasne pełne 12,1 – 13,0 Blg przypadły piwu Kasztelan Jasne Pełne 12,5 ew.
Natomiast we wrześniu, już po raz drugi z rzędu, sierpeckie piwo otrzymało pierwszą nagrodę na XXXII Ogólnopolskiej Degustacji Piw CHMIELAKI 2002. Dopełnili ją akredytowani tam dziennikarze wręczając Kasztelanowi swoją nagrodę – “Złamane pióro”.

BRACTWO PIWNE, honorując Kasztelana tym zacnym tytułem, rozpoczęło nasz kolejny rok mocnym medalowym akcentem – dodaje Dobosz.- to zobowiązuje. A dla naszej marki jest najlepszym z najlepszych noworocznym prezentem.


Konferencja prasowa odbyła się 21 stycznia 2003 (wtorek), o godz. 12.00 w Łodzi
w Muzeum Kinematografii, Pl. Zwycięstwa 1.


Bractwo Piwne