Imprezy i Nagrody

Piwo roku« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Medal PIWO ROKU 2008 dla Magnusa

22.01.2009
Medal PIWO ROKU 2008 dla Magnusa Medal PIWO ROKU 2008 dla Magnusa

Piwo Magnus z Browaru Jagiełło uzyskuje tytuł PIWO ROKU 2008. Tytuł i związany z nim medal przyznawane i wręczane są przez Bractwo Piwne Towarzystwo Promocji Kultury Piwa. Uroczyste nadanie tytułu PIWO ROKU 2008 piwu Magnus odbędzie się w sobotę, 24 stycznia 2009 roku, w łódzkim Muzeum Kinematografii.

PIWO ROKU to tytuł i medal przyznawany przez Towarzystwo Promocji Kultury Piwa Bractwo Piwne. Członkowie Bractwa Piwnego nie wybierają PIWA ROKU. Tytuł ten jest wynikiem sumy ocen, jakie dane piwo uzyskuje podczas konkursów piwnych - amatorskich i profesjonalnych - odbywających się na terenie Polski w ciągu danego roku kalendarzowego. W klasyfikacji Bractwa Piwnego każde pierwsze miejsce zdobyte w kórymkolwiek z konkursów oznacza trzy punkty dla piwa, drugie – dwa, trzecie – jeden punkt. Oznacza to, że tytuł PIWO ROKU jest formą podsumowania i docenienia pracy danego browaru w ciągu roku. Bractwo Piwne jest przekonane, że dzięki idei PIWA ROKU wzrasta ranga konkursów piwnych, a poddawane ocenom piwa są coraz lepsze.


W 2008 roku odbyły się dwa ogólnopolskie konkursy: towarzyszący Chmielakom Krasnostawskim Konsumencki Konkurs Piw oraz Otwarty Konkurs Piw przy Jesiennym Spotkaniu Browarników w Krakowie. W obu tych ocenach, konsumenckiej i profesjonalnej, piwo Magnus z Browaru Jagiełło w Chełmie zajęło pierwsze miejsca w swoich kategoriach (Piwo ciemne o zawartości ekstraktu w brzeczce 12,1–13,0 ºBlg w Krasnymstawie i piwo ciemne o zawartości ekstraktu w brzeczce 12.6 – 14.9 ºBlg w Krakowie). Oznacza to, że piwo Magnus jest równie wysoko oceniane przez amatorów, jak i profesjonalnych degustatorów.

Piwo Magnus to piwo ciemne, warzone przez rodzinny Browar Jagiełło w Chełmie. Traktowane jako sztandarowy produkt browaru, powstaje przy użyciu pięciu gatunków słodu i aromatycznego chmielu lubelskiego. Dosładzane naturalnym cukrem. Browar Jagiełło to rodzinna firma, założona w 1993 roku przez Lucjana Jagiełłę. W sobotę, wspólnie z najbliższymi współpracownikami , jednocześnie najbliższą rodziną, Lucjan Jagiełło odbierze dyplom i medal PIWO ROKU 2008 dla piwa Magnus.

Rycerze z XV wieku uświetniać będą przekazanie medalu PIWO ROKU Lucjanowi Jagielle. W Muzeum Kinematografii ubiegłorocznemu królowi piwa towarzyszyć będzie Drużyna Zaciężna Księżnej Anny. Drużyna powstała w 2001 r. Zajmuje się rekonstrukcją historyczną kultury rycerskiej, dworskiej oraz wojsk zaciężnych XV w. Dotyczy to zarówno technik walki różnymi typami broni: białą, drzewcową, strzelczą oraz czarnoprochową, jak i etykiety dworskiej, np. tańca, czy też rzemiosła. Na pokazach Drużyna Zaciężna Księżnej Anny prezentuje elementy rozrywkowe, jak walka czy zabawy średniowieczne, a także edukacyjne - przybliża historię, średniowiecze, rycerstwo itp. Na stałe Drużyna związana jest z łódzkim z Muzeum Tradycji Niepodległościowych, gdzie w czasie wakacji i ferii zimowych współorganizuje edukacyjne pokazy dla dzieci i młodzieży, a także dla dorosłych. Drużyna Zaciężna Księżnej Anny angażuje się w przedsięwzięcia takie jak Noc Muzeów, poza tym współpracuje z placówkami oświatowymi, administracyjnymi itp. Oczywiście bierze udział w imprezach typowo rycerskich, jak np. doroczna rekonstrukcja Bitwy pod Grunwaldem.
 

Bractwo Piwne