Imprezy i Nagrody

Mikrobrowar roku« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Czenstochovia Mikrobrowarem Roku 2011

02.07.2012
Czenstochovia Mikrobrowarem Roku 2011 mikrobrowar-roku-2011-czenstochovia-30-06-2012-25.jpg

Tytuł i dyplom Mikrobrowar Roku 2011 dla browaru restauracyjnego Czenstochovia w Często€chowie przekazał w sobotę (30 czerwca 2012 roku) Arkadiusz Michalski, Kanclerz Bractwa Piwnego. Poniżej fragment uzasadnienia wniosku o nadanie tytułu temu właśnie browarowi.

Browar restauracyjny Czenstochovia zlokalizowany jest na I piętrze kamienicy z lat 20-tych XX wieku, dawnej Szkoły Handlowej Stowarzyszenia Kupców Polskich (Częstochowa, ul. Korczaka 14, czenstochovia.pl).


Browar założony jest i prowadzony przez braci Adriana i Grzegorza Bartosików. Właściciele browaru, po ukończeniu stosownych kursów, sami zajmują się warzeniem piwa.


Uruchomienie browaru Czenstochovia jest kontynuacją wcześniejszej działalności braci Bartosików, którzy prowadzili pub Oslo. Obecnie pub Oslo nadal działa, usytuowany jest na parterze tej samej kamienicy.


Powstanie browaru Czenstochovia jest doskonałym przykładem wieloletniej i konsekwentnej realizacji pasji piwnej. Członkowie Bractwa Piwnego byli świadkami powstawania pubu Oslo. Na bazie tego lokalu, mającego największą wówczas ofertę piw butelkowych i beczkowych, powstał Krąg Częstochowski Bractwa Piwnego. Pub Oslo uhonorowany został przez Bractwo Piwne tytułem Gospoda Roku 2008. Obecnie pub Oslo i browar Czenstochovia doskonale uzupełniają swoją ofertę.


Od 2 lat browar Czenstochovia współpracuje z Bractwem Piwnym przy organizacji Częstochowskiego Konkursu Piw Domowych Bractwa Piwnego. Główną nagrodą dla piwowara domowego, autora receptury zwycięskiego piwa, jest możliwość uwarzenia własnego piwa w browarze Czenstochovia. W 2011 roku był to porter bałtycki, uwarzony przez Szymona Kierszniowskiego. Piwo to, o nazwie „Świąteczny porter bałtycki” było dostępne zarówno w wersji beczkowej, jak i butelkowej. Etykieta na butelce zawierała informację o konkursie Bractwa Piwnego .

***

Dotychczasowe tytuły Mikrobrowar Roku:

- Bierhalle Łódź;

- Brovarnia Gdańsk

- Kowal Koszalin