Imprezy i Nagrody

Gospoda roku« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Gospoda Roku 2012: pub Pivaria, Szczecin

29.04.2013
Gospoda Roku 2012: pub Pivaria, Szczecin Gospoda Roku 2012: pub Pivaria, Szczecin

Pub Pivaria w Szczecinie uzyskał tytuł Gospoda Roku 2012. Decyzję o nadaniu tytułu podjęła Kapituła Towarzystwa Promocji Kultury Piwa Bractwo Piwne.

Z uzasadnienia wniosku:

Pub Pivaria znajduje się w dzielnicy Pogodno, w pewnym oddaleniu od ścisłego centrum. Łatwo tam jednak dojechać komunikacją miejską, jak i samochodem. Pub specjalizuje się w czeskich piwach beczkowych różnych typów. Krzysztof Żurawski, właściciel pubu, tłumaczy na stronie internetowej: "mamy tylko piwa czeskie, czyli tak na prawdę jakbyśmy mieli wszystkie piwa świata w jednym miejscu! Bo Czechy to niesamowite bogactwo piwnych smaków i rodzajów piwa: od klasycznych lagerów, przez piwa typu ale, wędzone i lambic po cydry i pszeniczne."


1.Z pięciu nalewaków podawane są piwa czeskie typu pils, ale i stuot (np. stout z browaru Primator w Nachodzie), a także piwa specjalne, sezonowe i okazjonalne (np. Rauchbier, piwo pieprzowe z browaru Opat w Broumovie, piwo pszeniczne z browaru Svijany).
Paletę piw beczkowych uzupełnia szeroka gama piw butelkowych: przede wszystkim czeskich, ale także innych reprezentujących ważne europejskie style piwne.

2.Wszystkie piwa podawane są w szkle właściwym dla danego typu i odpowiadającej mu temperaturze. Szklanki, kufle i pokale podawane są na firmowych waflach.
3.Informacje o typach piwa i ich charakterystyce uzyskać można od właściciela lokalu: Krzysztofa Żurawskiego lub jego żony, z których przynajmniej jedno zawsze jest przy barze. Oboje doskonale znają oferowany w Pubie Pivaria asortyment i potrafią też doradzić i polecić konkretne piwo klientom szukającym określonego smaku.
4.Pub Pivaria usytuowany jest na pierwszym piętrze pawilonu handlowego Magnet. Składa się z dużej sali zakończonej barem oraz mniejszej, usytuowanej równolegle do pierwszej, oddzielonej przepierzeniem. W pubie organizowanych jest wiele wydarzeń przybliżających kulturę piwa, przede wszystkim piwa czeskiego, a także ogólnokulturalnych. Stałą pozycją w repertuarze pubu są warsztaty piwowarskie, skupiające piwowarów domowych, pokazy filmów czeskich, czy występy wokalne i muzyczne. Atrakcją dla gości odwiedzających pub jest plansza z postaciami z czeskiej kreskówki "Krecik", przy której fotografują się goście.
5.Piwa beczkowe sprowadzane w Pubie Pivaria pojawiają się rotacyjnie. Zwykle sprowadzane są w ilości od 1 do kilku beczek. Informacja o planowanych i aktualnych piwach dostępnych w pubie publikowane są, podobnie jak w przypadku wielu innych lokali, na stronie Pubu Pivaria na facebooku. Dzięki temu klienci zawsze mogą sprawdzić, jakich piw spodziewać się danego dnia.
6.Lokal jest czysty, obowiązuje całkowity zakaz palenia. Stoliki i bufet baru utrzymywane są na bieżąco w czystości i porządku. Czystość szkła, w którym podawane jest piwo, nie budzi zastrzeżeń.
7.Właściciel lokalu Pub Pivaria Krzysztof Żurawski wyraził zgodę na zgłoszenie kandydatury pubu do tytułu Gospoda Roku 2012.
8.Właściciel lokalu Pub Pivaria Krzysztof Żurawski od wielu lat jest znanym popularyzatorem kultury piwa. Przez kilka lat wydawał miesięcznik, później kwartalnik "Pivaria" poświęcony zagadnieniom kolekcjonerstwa akcesoriów piwnych. Jest autorem i wydawcą kilku książek przybliżających historii browarnictwa Pomorza Zachodniego i polski zachodniej, a także Ukrainy. Jest współorganizatorem dorocznej Międzynarodowej Giełdy Birofilów Pivaria oraz Szczecińskiego Konkursu Piw Domowych. Krzysztof Żurawski jest także kawalerem Medalu Złotych Chmiel Bractwa Piwnego (w roku 2007).

Pub Pivaria mieści się przy ulicy Lelewela 8A w Szczecinie.