Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Znowu wzrasta podatek akcyzowy! Drożej za piwo, drożej za papierosy

02.03.2009

Dziś przepis wszedł w życie, a już jutro odczujemy jego skutki. Aż o 13 procent wzrósł podatek akcyzowy na piwo. Alkohol więc podrożeje. Droższe będzie też palenie papierosów.

 Właśnie ustalamy nowe ceny - przyznaje Paweł Dutkiewicz, szef spółki Premium z Koszalina, która sprzedaje piwo w hurcie. Podobnie dzieje się w innych hurtowniach w całym regionie. - Cena popularnego, półlitrowego piwa, wzrośnie średnio o 9 - 10 groszy. Ale na przykład piwo Faxe podrożeje o nawet 25 groszy - mówi dalej Paweł Dutkiewicz. 

Więcej zapłacimy też za papierosy. Paczka Marlboro powinna podrożeć nawet o 40 groszy. W tym jednak przypadku podwyżki nie nastąpią z dnia na dzień, bo najpierw producenci muszą sprzedać zapasy po starych cenach. A tych zapasów, zeszłorocznych, jest jeszcze sporo.
Według Ministerstwa Finansów wyższa akcyza to wyższe o nawet pół miliarda złotych wpływy do budżetu. Nasi rozmówcy mają jednak inne zdanie. - Ludzie po prostu będą mniej pić, a przez to budżet wcale nie będzie wyższy - uważa szef Premium Paweł Dutkiewicz.

Dodajmy jeszcze, że przeciętny Polak pije rocznie 93 litry piwa. Niemiec wypija aż 106 litrów, a Czech blisko 160 litrów.

(qba) Głos Koszaliński GK24.pl