Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Znów nawarzą piwa, ale mniej niż kiedyś

17.03.2009

W maju browar w Zwierzyńcu ruszy z produkcją. Część osób zostanie jednak zwolniona.

Warzenie piwa w zwierzynieckim browarze ruszy jeszcze w tym roku. Stanie się to, kiedy Perła Browary Lubelskie, która dzierżawi browar, wymieni instalację chłodniczą. Zmniejszy się jednak ilość produkowanego trunku oraz liczba osób zatrudnionych w browarze.

Umowę na 25-letnią dzierżawę „Perła” podpisała ze Starostwem Zamojskim w ubiegłym roku. Podczas negocjacji przed jej podpisaniem, deklarowała zatrudnienie niezbędne do produkcji piwa. Potem okazało się, że część pracowników zwierzynieckiego browaru dostała wypowiedzenia. W tej sprawie interweniowała Henryka Strojnowska, wicewojewoda lubelski. Kurier dotarł do pisma, które skierowała do zarządu „Perły”. - (...) składaliście Państwo deklaracje bezkonfliktowego rozwiązania spraw pracowniczych. Z przykrością stwierdzam, że obecna sytuacja, spowodowana zwolnieniami pracowników, nie spełnia moich oczekiwań - napisała pod koniec lutego tego roku Henryka Strojnowska.

Zarząd „Perły” tłumaczy, że poprzednie plany związane były z budową muzeum browarnictwa. - Zamiarem akcjonariuszy i Zarządu Perła – Browary Lubelskie SA była modernizacja zabytkowego obiektu w Zwierzyńcu przez utworzenie na jego terenie minibrowaru połączonego z restauracją i miejscem, gdzie mogłyby się odbywać różnorodne wydarzenia kulturalne. Browar chcieliśmy udostępnić turystom do zwiedzania z możliwością degustacji produkowanego przez nas piwa - informuje Robert Wiciński, prezes „Perły”.

Prace miały się zakończyć w 2010 r. To, zdaniem prezesa Wicińskiego, wiązałoby się z koniecznością ograniczenia zatrudnienia na czas realizacji inwestycji. Części pracownikom zaproponowano na ten okres roczne bezpłatne urlopy.

- Nie udało nam się dojść do porozumienia z władzami samorządowymi, które twardo stały na stanowisku, że produkcja piwa musi zostać utrzymana w obecnym kształcie. Dlatego odstąpiliśmy od pierwotnego pomysłu. Mamy zamiar wznowić produkcję piwa w Zwierzyńcu - mówi szef „Perły”.

Do tego konieczna jest jednak wymiana instalacji chłodniczej na nową. Jeśli to się uda, to warzenie piwa ruszy już w maju tego roku. Jednak umowy o pracę rozwiązano z 18 z 34 zatrudnionych w browarze osób. „Perła” podkreśla, że wszystkie otrzymały wysokie odprawy. Z 9 zawarto porozumienia, z pozostałymi toczą się negocjacje.

Kamil Krupa, KurierLubelski.pl