Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Znów leje się piwo

07.12.2007
Znów leje się piwo Znów leje się piwo

"Połczyn” - tak nazywa się piwo, którego produkcja ruszyła właśnie w połczyńskim browarze. Tylko ono warzone jest tu od początku do końca.

Połczyński browar, którego pomieszczenia kilka lat temu opuścił koszaliński BROK, wydzierżawiła czeska firma Brewer. To czwarty producent piwa w tym kraju. 

Stara receptura
- Mieliśmy rozpocząć produkcję już w połowie ubiegłego roku, ale rejestracja spółki Brewer Polska sporo się przedłużyła i z jasnym, pełnym piwem "Połczyn” ruszyliśmy właśnie teraz - mówił nam Jaromir Kaczanowski, dyrektor ds. handlowych. - Ta jedna marka jest tu robiona w całości. Warzona jest tradycyjnie i rozlewana na razie tylko do puszek. Chcieliśmy, by jakością przypominało to, które jako pierwsze produkował tu w XIX wieku niemiecki browar Hermana Fuhrmanna. Do produkcji wykorzystujemy wyłącznie wodę ze zdroju. "Połczyn” można już dziś kupić w miejscowych sklepach, w byłym województwie koszalińskim, a także na Górnym i Dolnym Śląsku. W przyszłym tygodniu startujemy na Mazowszu.

Smaczne, bo nasze
Na razie wielu mieszkańców jeszcze nawet nie wie o nowym produkcie. - Kiedyś to my mieliśmy piwo! Ale teraz? Nic nie słyszeliśmy - mówiło nam wczoraj wielu naszych rozmówców. Ale niektórzy już "Poł-czyn” w sklepach zauważyli. - Jest dobre, nie mam zastrzeżeń. Mąż też powiedział, że mu smakuje. A poza tym to sama przyjemność pić nasze lokalne piwo - powiedziała nam Renata Mazurek z Brusna.

Będzie praca


Spółka Brewer Polska w połczyńskim browarze nieco wcześniej rozpoczęła już rozlewanie kilku innych marek. Brewer Strong, Brewer Pils i dwie marki oryginalnych czeskich piw trafiają stąd na sklepowe półki całej Polski, Hiszpanii, Węgier, Słowacji i Czech. Od nowego roku będą do kupienia we włoskich marketach.

Dziś spółka zatrudnia w Połczynie 50 osób i produkuje 40 tys. hektolitrów piwa miesięcznie. - To na razie 30% możliwości. W przyszłym roku chcemy je podwoić - dodał Krzysztof Lembowicz, dyrektor produkcji. - Wtedy też będziemy zatrudniać ludzi.


Piwo z Koszalina


Koszaliński browar, który ponownie musi liczyć się z poł-czyńską konkurencją, powstał w 1873 roku i rok później rozpoczął produkcję. Po prywatyzacji w latach 90. XX wieku działał jako spółka Koszalińskie Zakłady Piwowarskie Brok, której głównym udziałowcem był niemiecki koncern Holsten-Breurei AG. Z początkiem nowego tysiąclecia został przemianowany na Browary Brok, by od 2002 roku wejść w skład grupy piwowarskiej Browary Polskie Brok-Strzelec. W 2005 roku browar kupił duński koncern Danish Brewery Group. Dziś moce produkcyjne browaru to 650 tys. hektolitrów piwa rocznie.

 

(fot. Piotr Czapliński)

Inga Domurat, Głos Koszaliński