Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Znakomite piwa Bractwa

04.07.2006

Borys Banasiak i Piotr Kucharski, członkowie Bractwa Piwnego, są współautorami publikacji dla domowych piwowarów. "Znakomite Piwa - Sprawdzone Receptury" to najnowsza publikacja firmy Browamator.
„Jestem dumny z tego, że z pomocą wielu utalentowanych piwowarów, udało nam się zrobić książkę oryginalną, napisaną przez polskich piwowarów dla polskich piwowarów” – wyjaśnia Bractwu Piwnemu wydawca książki, Ziemowit Fałat. Rzeczywiście jest się, z czego cieszyć – zwłaszcza, że jak dowodzi przykład piwowarskiej drogi Borysa Banasiaka – domowe warzenie piwa bardzo się rozwinęło w ciągu ostatnich lat.
„O piwie domowym dowiedziałem się przypadkowo: od kolegi kolegi. Po odwiedzeniu strony Browamatora wiedziałem, że muszę spróbować. Zacząłem od tzw. gotowca (puszka nachmielonego ekstraktu słodowego). Teraz pewnie tamto piwo oceniłbym niezbyt dobrze, ale wtedy było najlepsze na świecie!” – Borys Banasiak bardzo szybko „złapał bakcyla” piwowarstwa domowego. – „Po gotowcach przyszła pora na samodzielne chmielenie, a piąta warka Borysowego Browaru to już piwo samodzielnie zacierane. Przyznam, że po ponad dwóch latach jest wyśmienite! Obecnie mam na koncie 33 warki, co daje około 660 litrów piwa.”
W książce "Znakomite Piwa - Sprawdzone Receptury" znalazło się kilka receptur członków Bractwa piwnego. Borys Banasiak zdradza swoje przepisy na następujące piwa: Belgijski Tripel, Brown Ale w stylu północnym, Bohemian Pilsner, Urodzinowe Wędzone, Dry Stout.
Wydawca zbioru receptur jest przekonany, że piwowarstwo domowe daje ogromną satysfakcję. Jak się okazuje – pasja warzenia piwa to coś więcej, niż tylko fascynacja technologicznymi aspektami procesu warzenia.
„Pasja warzenia pociągnęła za sobą także chęć pogłębiania wiedzy o piwie, jego historii i rodzajach. Informacje czerpię z książek, z internetu i z rozmów z ludźmi z "branży". Wielu pasjonatów-piwowarów (zarówno domowych jak i przemysłowych) miałem okazję poznać dzięki spotkaniom i wyjazdom organizowanym przez Bractwo Piwne. Trudno przeceniać tak zdobytą wiedzę.
Specjalizuję się w angielskich bitterach i w piwach typu klasztornego. A największą radość sprawia mi pochlebna opinia o moim piwie wydana przez moją ukochaną małżonkę.”

Szczegółowe informacje dotyczące publikacji "Znakomite Piwa - Sprawdzone Receptury" dostępne są na stronie www.browamator.pl. Informacje o recepturach i pasji Piotra Kucharskiego, innego współautora książki, jednocześnie członka Bractwa Piwnego – zamieścimy wkrótce.

Opracowanie: Bractwo Piwne