Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Zmarł Tomasz Niewodniczański

07.01.2010

Tomasz Niewodniczański - fizyk jądrowy, browarnik, kolekcjoner, który podarował warszawskiemu Zamkowi Królewskiemu bezcenną kolekcję polskich pamiątek historycznych - zmarł w sobotę w niemieckim Bitburgu - poinformował PAP wicedyrektor Zamku Królewskiego Ziemowit Koźmiński. Niewodniczański życzył sobie, aby na jego nagrobku wyryto napis: "Zbieracz, fizyk, przedsiębiorca".

Tomasz Niewodniczański urodził się 25 września 1933 roku w Wilnie. Po wojnie ukończył studia na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego i rozpoczął pracę w Instytucie Badań Jądrowych w Świerku. W 1963 r. zdobył tytuł doktora fizyki jądrowej w Instytucie Fizyki Politechniki Federalnej w Zurychu, gdzie przebywał na stypendium, tam też poznał swoją przyszłą żonę - Marię Luizę Simon. Po powrocie do Polski Niewodniczański pracował naukowo w Instytucie Badań Jądrowych w Świerku pod Warszawą, gdzie w 1965 r. został kierownikiem Samodzielnego Laboratorium Budowy Akceleratora Liniowego.

Po uruchomieniu akceleratora w 1970 r., nie mogąc się pogodzić z rzeczywistością PRL-u, Niewodniczański wyemigrował do Republiki Federalnej Niemiec. Przez trzy lata pracował naukowo w Instytucie Badań nad Ciężkimi Jonami w Heidelbergu oraz w Darmstadt. W 1973 roku teść zaproponował Niewodniczańskiemu pracę w browarze Bitburger, którego był głównym udziałowcem. Z czasem Niewodniczański został dyrektorem finansowym browaru.

"Jestem kolekcjonerem, odkąd sięgam pamięcią" - mówił o sobie Niewodniczański, wspominając, że w szkole zbierał znaczki pocztowe, a później dawne pieniądze papierowe. Jednak prawdziwą pasję kolekcjonerską rozbudził w nim w 1968 roku prezent od żony, która kupiła mu w prezencie pierwszą starą mapę w antykwariacie na Nowym Świecie.

W ciągu 40 lat Niewodniczański zebrał ponad 2300 map i widoków polskich miast.
Pogrzeb Tomasza Niewodniczańskiego odbędzie się w poniedziałek 11 stycznia w Bitburgu.

(www.naukawpolsce.pap.pl)