Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Zamach na prywatne firmy na Białorusi

09.06.2004

"W celu zagwarantowania zdolności obronnych i bezpieczeństwa państwa" prezydent Aleksander Łukaszenko wprowadza prawo pozwalające państwu przejąć kontrolę nad każdą firmą - także prywatną czy zagraniczną.
(...)Władze Białorusi mają już spore doświadczenie w nacjonalizowaniu firm. Rok temu głośna była sprawa Baltiki, rosyjskiej firmy produkującej piwo, która przejęła i nakładem 11,5 mln dolarów zmodernizowała miński browar Krynica. Kiedy Baltica zrobiła już swoje i z Krynicy popłynął strumień piwa wysokiej jakości, Łukaszenko postawił Rosjanom "13 dodatkowych wymogów inwestycyjnych". Nie mogąc ich spełnić, Baltica odeszła z Mińska. Wygrała jednak sprawę w sądzie arbitrażowym i Białorusini w końcu musieli jej zwrócić zainwestowane w ich browar miliony.

- Po dekrecie o "złotej akcji" Rosjanie nie wygraliby już swojej sprawy - powiedział "Gazecie" Jarosław Romańczuk, ekonomista z mińskiego Centrum Naukowo-Analitycznego Mizesa i jednocześnie działacz opozycji. - Firma może zostać ukarana praktycznie w każdej sytuacji. Wystarczy, że nie wypełnia dyrektywy nr 1 o ideologii państwowej i nie jest w niej prowadzona wystarczająco intensywna agitacja. (...)
(Opracowanie: Bractwo Piwne)
Gazeta Wyborcza

Wacław Radziwinowicz