Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Z beczek do butelek

15.03.2004

W browarze „Dojlidy” zachowały się najstarsze butelki, do których było rozlewane niegdyś piwo. Pochodzą z początku XX wieku. Można powiedzieć, że już wówczas browar był wiekowy, bo jego powstanie datuje się na drugą połowy XVIII wieku.
W dokumentach mówiących o historii browaru czytamy: „Na skraju książęcych puszcz, nieprzebranych borów, nadnarwiańskich topieli we wsi Dojlidy nad rzeką Białą leżącej roku Pańskiego 1768 Branicki warzelnię piwa wybudować zarządził.”
Tak wynika z akt archiwów oraz inwentarza spisanego po śmierci Jana Klemensa Branickiego. Później zakład był w posiadaniu m.in Radziwiłłów i Lubomirskich. Piwo wypływało z browaru przez długie lata.... aż do wybuchu drugiej wojny światowej. Po wojnie produkcja została wznowiona w roku 1954.
Wiele się też zmieniło – powstały nowe budynki, nowoczesne linie produkcyjne. Jednak do dzisiaj zachowały się dwa, których wybudowanie datowane jest na rok 1908.
– Na jednym z tych budynków jest wyryta data 1908, na drugim nie. Ale architektura tego drugiego jest podobna, wiec przypuszczamy, że ten również pochodzi z tego samego roku – mówi Emilia Zalewska, pracownik Browaru „Dojlidy” Białystok.
Zachowały się też najstarsze butelki, pochodzą z początku XX wieku.
– Wiadomo powszechnie, że wcześniej pakowano piwo do beczek, najczęściej dębowych. Kiedy wynaleziono sposób pasteryzacji piwa w butelkach – wszystko się zmieniło – mówi Emilia Zalewska.

Gazeta Współczesna

(ap)