Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Wystawa świątecznych birofiliów "Piwo od święta"

24.12.2005

Symbolika świąt Bożego Narodzenia nie ominęła sztuki piwowarskiej. W okresie świątecznym niektóre browary wprowadzają na rynek specjalne piwa lub decydują się na inną niż zwykle szatę graficzną etykiet, podstawek czy puszek.
Takie właśnie świąteczne birofilia oglądać można na wystawie w jedynym w Polsce Muzeum Piwowarstwa w Tychach.

"Wystawa przedstawia zbiór z całego świata, m.in. z Polski, Estonii, Wysp Owczych, Wielkiej Brytanii, Belgii, czy Argentyny. Czyli z wszystkich tych stron, gdzie mieszkają i świętują narodzenie Jezusa sympatycy napoju z pianką" - mówi koordynator tyskiego muzeum, Dorota Janas. Zdaniem pomysłodawców niecodziennej ekspozycji, nie ma nic dziwnego w tym, że świąteczne motywy przeniknęły również do świata piwowarstwa. Czas Bożego Narodzenia i Nowego Roku jest bowiem od wieków inspiracją dla różnych przejawów działalności człowieka. Stąd świąteczne wiersze i opowieści, bogactwo kolęd i pastorałek, typowe dla tego okresu specjały stołu, sztuka zdobienia choinkowych bombek, czy budowania szopek.

W wielu krajach przed świętami wytwarza się specjalne piwa, które można kupić tylko w tym czasie i których wygląd i smak koresponduje ze śnieżnym krajobrazem i ciepłym charakterem Bożego Narodzenia. Przodują w tym Belgowie i Szwedzi. Wiele innych browarów wprowadza z okazji świąt specjalną szatę graficzną etykiet i puszek oraz drukuje okazjonalne podstawki.

Wszystkie prezentowane na wystawie przedmioty pochodzą z prywatnych kolekcji i zostały udostępnione dzięki uprzejmości zbieraczy piwnych akcesoriów. Ekspozycję można oglądać do 28 lutego w godzinach otwarcia muzeum, bez konieczności rezerwacji. Wstęp jest bezpłatny.


onet.pl

PAP, MZ