Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Wystawa i szlak piwowarstwa w Piotrkowie Trybunalskim

10.08.2012
Wystawa i szlak piwowarstwa w Piotrkowie Trybunalskim Wystawa i szlak piwowarstwa w Piotrkowie Trybunalskim

Wystawa w Archiwum Państwowym i spacer szlakiem piwowarstwa piotrkowskiego to kolejne punkty Dni Kultury Piwnej w Piotrkowie Trybunalskim. Prezentujemy program wydarzeń w sobotę, 11 sierpnia 2012 roku.

11:00 - otwarcie okolicznościowej wystawy w Archiwum Państwowym w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Toruńska 4 - "Najstarsze zabytki rękopiśmienne piwowarstwa piotrkowskiego XV - XIX wiek)"

AP w Piotrkowie zaprezentuje dokumenty z XV, XVI, XVII, XVIII i XIX wieku, które nie były prezentowane na wystawie„525 – lat tradycji browarniczych w Piotrkowie”, otwartej 4 sierpnia 2012 roku w piotrkowskim Muzeum . Większość z nich, tak jak jest to w przypadku samego statutu cechu piwowarów, nie jest na co dzień udostępnianych, np. stare księgi cechowe, dyplomy rzemieślnicze.

Ekspozycja ta jest wystawą okolicznościową i będzie można ją zwiedzać tylko 11 sierpnia 2012 roku w AP w Piotrkowie Trybunalskim. Wstęp wolny, w przypadku dużej liczby odwiedzających chętni zostaną podzieleni na mniejsze grupy. Możliwość zwiedzania do około 12:30 - 13:00.

Po wystawie sprzed siedziby Archiwum Państwowego w Piotrkowie (godzina 12:00) startuje wycieczka po mieście - Szlakiem piwowarstwa piotrkowskiego. Wstęp wolny, brak ograniczenia osób. Zwiedzający udadzą się na spacer po mieście i zobaczą np.:
- piwnice kamienic, gdzie przechowywano trunki;
- dom mieszkalny jednego z założycieli cechu piwowarów;
- miejsce walki powstańców listopadowych o magazyn z piwem;
- gdzie jest jeszcze zachowana XVIII-wieczna piwna szyja.
- browar Franciszka Braulińskiego

Wystawa w Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim czynna jest do 31.08.2012 roku
(w niedzielę wstęp bezpłatny)

Opracowanie Tomasz Kruz

Zobacz także: Biesiada Trybunalska rozpoczęła Dni Kultury Piwnej w Piotrkowie Trybunalskim