Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Woda z Połczyna

19.03.2003

Wczoraj ruszyła produkcja wody źródlanej "Połczyn Zdrój”. Pod koniec tego tygodnia będzie można ją kupić w Koszalinie, w ciągu 2 tygodni - w Słupsku.
Producentem wody jest Wytwórnia Wody Źródlanej Połczyn Zdrój SA, czyli dawny połczyński browar. Decyzja o przestawieniu się z produkcji piwa na rozlewanie wody zapadła w zeszłym roku. Miała ona związek z nową strategią firmy Browary Polskie Brok-Strzelec SA, która postanowiła skupić się na trzech markach piwa jasnego (warzonych w browarze koszalińskim). Nad browarem połczyńskim zawisła groźba likwidacji. - Tylko determinacji i wszechstronnej pomocy ze strony burmistrz Połczyna Barbary Nowak zawdzięczać można, że do tego nie doszło i udało nam się wspólnie utrzymać 80 miejsc pracy - twierdzi Artur Piątek, prokurent Wytwórni Wody Źródlanej Połczyn Zdrój SA.

Jeden browar i rozlewnia

Dziś jest tak: Browary Polskie Brok-Strzelec SA z siedzibą w Krakowie utworzyły w Koszalinie oddział, który obejmuje tylko dawny koszaliński browar. Oddział specjalizuje się w produkcji piwa. Na spółce Brok-Strzelec spoczywa ciężar spłaty wielomilionowego długu, jaki nowi właściciele przejęli w 2001 roku wraz z firmą.
Browar połczyński (teraz - Wytwórnia Wody Źródlanej Połczyn Zdrój SA) jest odrębną spółką. Należy do Adama Brodowskiego (wraz z żoną jest głównym akcjonariuszem Browarów Polskich Brok-Strzelec SA), Toma Greska i Jana Toi. Prezesem firmy jest Tom Gresk. Poza rozlewem wody Wytwórnia będzie na zlecenie Broka-Strzelca rozlewać piwo do puszek oraz prowadzić plantację chmielu w Cybulinie.


Woda na stres, alergie, zęby i kości

Woda "Połczyn Zdrój” to woda wydobywana ze źródła podziemnego na głębokości 95 metrów. Należy do wód niskosodowych; zawiera (co potwierdzają badania przeprowadzone w laboratorium Balneoprojekt w Warszawie i Polskim Zakładzie Higieny) m.in. wapń, magnez, potas i chlorki. - Najważniejsze to, że organizm przyswaja każdą ilość naszej wody - podkreśla Artur Piątek. - A ze względu na zawartość magnezu i wapnia ma ona specyficzny posmak - dopowiada Jacek Reksa, członek zarządu połczyńskiej wytwórni.

Z gazem i bez

Woda "Połczyn Zdrój” będzie dostępna w wersji gazowanej i niegazowanej. Początkowo tylko w 1,5-litrowych butelkach, ale jeszcze przed wakacjami (gdy tylko zostanie zainstalowana kolejna linia rozlewu) - także w butelkach 0,5- oraz 5-litrowych. - W pierwszym etapie wodę "Połczyn Zdrój” będziemy sprzedawać na północy kraju, od Szczecina po Mazury, w etapie drugim - na południu, głownie na Śląsku i w dużych aglomeracjach. Zależy nam jednak, aby nasza woda stała się przede wszystkim wodą regionalną - mówi prokurent spółki.
Głos Pomorza

Jolanta Stempowska