Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Wieże Fortu w browarze

05.04.2006

Górski ma już wizję zagospodarowania browaru we Wrzeszczu. Pytanie czy podzielą ją konserwatorzy zabytków.
Przedsiębiorstwo Budowlane Górski kupiło teren wrzeszczańskiego browaru jesienią ub. r. W przeciwieństwie do poprzedniego właściciela – grupy Żywiec SA – deweloper z Kartuz nie zasypiał gruszek w popiele. W ciągu kilku miesięcy opracował koncepcję zagospodarowania swojej siedmiohektarowej działki. A raczej w jego imieniu zrobili to architekci z pracowni Fort.

Co zaproponował zespół, którym kieruje dr Antoni Taraszkiewicz? Po wschodniej stronie ul. Kilińskiego, czyli na terenie, gdzie znajduje się większość zabytkowych budynków i zabudowań przemysłowych browaru miałyby powstać budynki mieszkalne: apartamenty o zróżnicowanej wysokości, od trzech do pięciu kondygnacji. Pomiędzy ustawionymi w podkowę budynkami miałby powstać kameralny plac miejski.

Ten teren jest objęty opieką wojewódzkiego konserwatora zabytków i wszelkie propozycje będą musiały być z nim konsultowane. Przede wszystkim te dotyczące wyburzania istniejących już obiektów. Z naszych informacji wynika, że doszło już do pierwszego spotkania, na którym jednak nie ustalono żadnych szczegółów.

O ile zabudowa na zachód od ul Kilińskiego będzie konsultowana z konserwatorem wojewódzkim, o tyle działka, na której znajduje się m.in. staw, znajdująca się pomiędzy ulicą a torami kolejowymi podlega opiece Janusza Tarnackiego, kierownika referatu ochrony zabytków w urzędzie miejskim w Gdańsku. Będzie miał on dużo większy orzech do zgryzienia, ponieważ architekci z pracowni Fort chcieliby w tym miejscu wybudować trzy siedemnastopiętrowe budynki. - Nic nie wiem o takim pomyśle. Jeżeli jednak taki projekt mieści się w ramach lokalnego planu zagospodarowania przestrzennego nie będzie przeciwwskazań żeby został zrealizowany - zapewnia Tarnacki.

Sęk w tym, że dziś w okolicach stawu przy dworcu PKP we Wrzeszczu nie można wybudować nic wysokiego. – Plan tej działki nie przewiduje takich inwestycji - informuje Jarosław Wincek, urbanista z Biura Rozwoju Gdańska.

- Faktycznie, żeby zrealizować nasz pomysł trzeba będzie zmienić plan dla tego terenu. Nie chcę się jednak wypowiadać na temat projektu bez konsultacji z inwestorem – zarzekał się w rozmowie z nami Antoni Taraszkiewicz.

Z Bogdanem Górskim, właścicielem PB Górski niestety nie udało nam się skontaktować, ponieważ do końca tygodnia przebywa poza Trójmiastem.
Trójmiasto.pl

Michał Stąporek