Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Wielkie święto piwa

08.09.2004

W dniach 10 - 12 września w Krasnymstawie na Lubelszyźnie odbędą się kolejne "Chmielaki", nazywane też chmielowymi dożynkami. To wielkie święto chmielarzy i piwowarów.
Lubelszczyzna to region chmielarstwa, nic więc dziwnego, że właśnie tu narodził się pomysł chmielowych dożynek. Pierwsze święto piwowarów i chmielarzy zorganizowano w 1971r., a kilka lat później impreza otrzymała rangę ogólnopolską. Co roku Krasnystaw odwiedzają tysiące amatorów "jasnego z pianką", także z zagranicy. Mogą tu kosztować najrozmaitsze gatunki piwa, oferowane przez wszystkie liczące się rodzime browary. Na estradach trwają w tym czasie wystepy gwiazd polskiej muzyki pop i rock, kapeli ludowych i zespołów folklorystycznych, zespołów jazzowych. "Chmielakom", które niektórzy określają polskim "Oktoberfest" towarzyszą prezentacje twórców ludowych i malarzy. Ważnym punktem bogatego programu jest konkurs jakości piwa. Dożynkom towarzyszy kiermasz wszelkich piwnych gadżetów i akcesoriów. Odbywają się też wybory miss. Podczas tegorocznych "Chmielaków" wystąpią m.in zespoły "Sistars", "Kult", "Blue Cafe", "Trebunie Tutki" oraz Ewa Uryga, odbędzie się międzynarodowy przegląd kapel ludowych i wieczór ukraiński.
Od kilku lat podczas "Chmielaków" przyznawane są medale dla producentów piwa, co jest prestiżowym rankingiem dla browarów.
Zainetersowanych bardziej dokładnymi informacjami odsyłamy do Damiana Kozyrskiego z krasnostawskiego Urzędu Miasta (tel. 082 576-21-57) i na stronę internetową www.krasnystaw.pl.
Gazeta Pomorska

Gazeta Pomorska