Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

WĘDRÓWKI PO WRZESZCZU

28.06.2006

Tym razem wędrówka do browaru we Wrzeszczu. Początek w parku Kuźniczki(na rogu ulic Wajdeloty i Kilińskiego). Przewodnikami będą: Stanisław Flis i dr Jakub Szczepański.
Tradycje piwowarskie na ziemiach polskich sięgają czasów starożytnych. Dla dawnych gdańszczan piwo było podstawowym napojem. Przypisywano mu same zalety, w przeciwieństwie do wody uważanej za potencjalne źródło chorób. W XVI wieku dzienne spożycie piwa na głowę mieszkańca miasta wynosiło ponad jeden litr. Znaczną część warzonego w Gdańsku trunku eksportowano, a browarnicy bywali najbogatszymi przedsiębiorcami.
We Wrzeszczu, nad rzeczką Strzyżą, już od średniowiecza sytuowano rozmaite zakłady produkcyjne. Osadę w pobliżu kuźnicy, w której przekuwano sprowadzane ze Szwecji żelazo, nazywano Kuźniczkami (Kleinhammer). Od XVIII wieku działał w niej niewielki browar, sąsiadujący z zabudowaniami dworskimi położonymi we wspaniałym ogrodzie.
W 1870 r. uruchomiono linię kolejową z Gdańska do Słupska, która przecięła teren majątku Kuźniczki i równocześnie uczyniła go miejscem bardzo atrakcyjnym dla inwestorów. 11 X 1871 r. zawiązała się spółka Danziger Aktien – BierBrauerei – Kleinhammer, która na miejscu osiemnastowiecznego drewnianej warzelni wybudowała nowoczesny zakład. Pierwsze beczki piwa z nowego browaru wyjechały w 1873 r. Sztandarowym produktem rozbudowywanego przedsiębiorstwa było piwo Artus.
Wojna nie przerwała rozwoju browaru. Po 1945 r. nosił on nazwę Państwowe Zjednoczone Browary w Gdańsku – Państwowy Browar nr 1 w Gdańsku-Wrzeszczu, potem Gdańskie Zakłady Piwowarskie w Gdańsku. W 1971 roku połączono przedsiębiorstwa Gdańska i Elbląga w jedno o nazwie Gdańskie Zakłady Piwowarskie, z siedzibą w Elblągu. W
latach 1971-74 przeprowadzono gruntowną modernizację browaru. Wybudowano między innymi linię produkcyjną Pepsi-Coli.
W 1997 roku utworzono spółkę Elbrewery Company Ltd. spółka z o.o. Browar „Hevelius” w Gdańsku. Był to okres kolejnych inwestycji. Wymieniono część urządzeń, przebudowany został także główny gmach produkcyjny.
W lutym 2001 r. browar zamknięto. Jego właściciel – Grupa Żywiec – przeniósł produkcję do Elbląga. W styczniu 2006 r. teren browaru kupiło Przedsiębiorstwo Budowlane GÓRSKI w Kartuz. Siedem hektarów terenu ma zostać włączone do struktury Wrzeszcza jako teren mieszkaniowo-usługowy. Zachowane do dziś budynki dawnego browaru pozostaną świadectwem tysiącletniej, przerwanej historii produkcji piwa w Gdańsku.

Organizatorzy:
Komitet Inicjatyw Lokalnych WRZESZCZ
oraz Nadbałtyckie Centrum Kultury


NaszeMiasto.pl

NaszeMiasto