W obronie Browaru Zwierzyniec
List protestacyjny w sprawie planowanego zamknięcia Browaru w Zwierzyńcu
Zarząd spółki Perła – Browary Lubelskie S.A. z siedzibą w Lublinie
ul. Bernardyńska 15
20-950 Lublin
Starostwo Powiatowe w Zamościu
ul. Przemysłowa 4
22-400 Zamość
List Protestacyjny
Od wielu miesięcy my, polscy konsumenci i koneserzy piwa śledzimy na bieżąco wiadomości dotyczące sytuacji browaru w Zwierzyńcu. Niepokoi nas polityka zarządu spółki Perła – Browary Lubelskie S.A., której celem wydaje się być zaprzestanie warzenia piwa w skali przemysłowej w wyżej wymienionym zakładzie oraz polityka starostwa powiatowego w Zamościu, umożliwiająca takie działania.
Zarządzane przez Perłę przedsiębiorstwo chlubi się, że jest producentem regionalnym, któremu zależy na zachowaniu tradycyjnej produkcji zgodnej ze sztuką piwowarską. Tymczasem Państwa działania z ostatnich kilku miesięcy wskazują, że wcale tak nie jest, gdyż swoim postępowaniem wobec zakładu w Zwierzyńcu niszczą Państwo jeden z niewielu pozostałych regionalnych i stosujących tradycyjne metody zakładów piwowarskich. Wstrzymanie w Zwierzyńcu produkcji piwa Zwierzyniec Pils w 2008 roku i przeniesienie jej do Lublina wskazuje, że zależy Państwu wyłącznie na marce Zwierzyniec Pils, której produkcja do tej pory była ściśle kojarzona i związana ze Zwierzyńcem. Z ekonomicznego punktu widzenia takie działanie wydaje się uzasadnione, gdyż podczas ubiegłorocznego Konsumenckiego Konkursu Piw w Krasnymstawie to właśnie Zwierzyniec Pils zajął pierwsze miejsce w swojej kategorii. Nie było to pierwsze i jedyne zwycięstwo marki zwierzynieckiego browaru w konkursach piwnych. Jednocześnie z naszych obserwacji wynika, że marki kojarzone z browarem w Zwierzyńcu przez sieć dystrybucji spółki Perła - Browary Lubelskie były traktowane po macoszemu. Znane są przykłady utrudniania zakupu tych piw innym hurtowniom z innych regionów kraju. Działania takie w pewnym stopniu przyczyniły się do spadku sprzedaży piw zwierzynieckich.
Proponują Państwo różne scenariusze dla browaru w Zwierzyńcu, w pierwszej wersji utworzenie muzeum i browaru restauracyjnego a w drugiej warzenie przemysłowe ale jak wskazują na to doniesienia prasowe w ograniczonym zakresie. Obawiamy się tego by ten browar nie podzielił losu browaru w Jatutowie. Jako polscy konsumenci i koneserzy piwa nie chcemy bowiem, żeby niszczono ponad dwustuletnią tradycję przemysłowej produkcji piwa w Zwierzyńcu oraz likwidowano kolejny historyczny browar, produkujący świetne piwo tradycyjnymi metodami. Znane są przykłady, kiedy nowoczesność produkcji można połączyć z tradycją: browar Carlsberg zaprzestał masowej produkcji w Kopenhadze, w swoim macierzystym browarze, pozostawiając w nim jedynie produkcję ciekawych marek, cieszących się zainteresowaniem koneserów piwa. Jednocześnie jest tam muzeum browaru Carlsberg (Jacobsen). Znane są nam browary restauracyjne w znacznie większych niż Zwierzyniec miastach i ośrodkach turystycznych, borykające się z problemami ekonomicznymi. Dlatego odnosimy wrażenie, że propozycje dotyczące browaru w Zwierzyńcu służy jedynie „mydleniu oczu” oponentom. Minibrowar w Zwierzyńcu, który będzie charakteryzował się brakiem dystrybucji poza browarnianą restaurację i niewielką ilością warzonego piwa, ze względu na swoją specyfikę może „bardzo szybko okazać się inwestycją przynosząca straty” – to samo może dotyczyć produkcji przemysłowej jeżeli będzie w zbyt małej skali. Zależy nam bardziej na większej dostępności na rynku polskim skarbu Roztocza, jakim jest piwo Zwierzyniec z browaru w Zwierzyńcu. Sytuacji sprzyja powstawanie na rynku krajowym coraz większej ilości sklepów z bogatym asortymentem piw z browarów regionalnych. Mimo tego, że 95% produkcji krajowej jest w rękach czterech światowych grup piwowarskich, piwa z browarów regionalnych znajdują coraz więcej odbiorców.
Dlatego my, polscy konsumenci i koneserzy piwa zrzeszeni wokół portali internetowych: Browar.biz, Piweczko.org oraz członkowie Bractwa Piwnego, które jest ogólnopolską organizacją konsumentów piwa reprezentującą Polskę w Europejskiej Unii Konsumentów Piwa EBCU, protestujemy przeciwko zaprzestaniu warzenia piwa w skali przemysłowej w jednym z najstarszych i zarazem zachowującym tradycyjne metody produkcyjne browarów w naszym kraju, jakim jest browar w Zwierzyńcu.
z poważaniem,
niżej podpisani
Podpisy składać można pod adresem: http://piweczko.org/pl/petycje/pokaz/2