Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

W grupie Żywiec

06.10.2003

BRANŻA. Największy, ale nie dominujący.Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgodził się na połączenie Grupy Żywiec z browarami Van Pur, Kujawiak i Królewskimi, które kontrolowane są przez austriacki koncern Brau Union.
Zgoda UOKiK to konsekwencja wielkiego połączenia w branży piwnej w Europie. W maju doszło bowiem do porozumienia pomiędzy Heinekenen (kontroluje w Polsce: Browary Żywiec w Warszawie, Elbrewery Company w Elblągu, Browary Warka, Zakłady Piwowarskie w Leżajsku, Browar Łańcut i Bracki Browar Zamkowy w Cieszynie) z austriackim BBAG, do którego należy Brau Union. Zawarcie porozumienia pomiędzy nimi było pierwszym etapem transakcji, a jednym z jej warunków było uzyskanie zgody na połączenie obu firm z urzędów antymonopolowych w Brukseli i kilku innych krajach, m.in. w Polsce.
Zdaniem prezesa UOKIK nie ma żadnych przeszkód, by zablokować fuzję, ponieważ nowy podmiot nie będzie miał dominującej pozycji na rynku piwa w Polsce, choć będzie na pewno największym jego producentem (z blisko 40-proc udziałem w rynku). - Decyzja ta oznacza, że możemy już rozpocząć proces integracji obu firm. Grupa Brau Union Polska będzie teraz istniała w ramach Grupy Żywiec, a produkowane przez nas piwo będzie sprzedawane pod znanymi markami. Marka Kujawiak nie jest więc zagrożona - wyjaśnia Justyna Piszczek, kierownik działu public relations w Brau Union Polska.

Gazeta Pomorska

(bel)