Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

W centrum rosną piwne ogródki

06.05.2008
W centrum rosną piwne ogródki W centrum rosną piwne ogródki

Ogródek piwny stanął w poniedziałek na deptaku przy fontannach. Firma, która wydzierżawiła 200-metrowy plac od miasta, będzie tam mogła sprzedawać jedynie piwo produkowane przez Grupę Żywiec. O pozwolenie na postawienie ogródków w centrum miasta starają się też inne firmy.

Klauzulę o marce sprzedawanego piwa zawierała informacja o konkursie ogłoszona dwa tygodnie temu. Dodatkowym wymogiem było przedstawienie rekomendacji o współpracy z Grupą Żywiec. 

- To wynik umowy, jaką miasto ma podpisaną z tym koncernem - tłumaczy Katarzyna Piechota, rzeczniczka prezydenta Radomia. - W zamian za wyłączność sprzedaży w tym ogródku Grupa Żywiec zobowiązała się dofinansować miejskie placówki kulturalne i sportowe kwotą nie mniejszą niż 300 tys. zł rocznie.

Umowa obowiązuje od maja 2002 roku do końca 2009 roku. Z dofinansowania skorzystało już kilka radomskich ośrodków kultury. Teatr Powszechny otrzymał dofinansowanie Festiwalu Gombrowiczowskiego, Dom Kultury "Idalin" - zjazdu modularzy. Dotacje na przeprowadzenie warsztatów muzycznych dostały też m.in. orkiestra Grandioso i zespół Bra-De-Li. Z osobnej puli Grupa Żywiec współfinansuje Dni Radomia i Air Show.

Na konkurs ogłoszony przez magistrat wpłynęła tylko jedna oferta złożona przez firmę Profryb, tę samą, która prowadziła ogródek piwny w ubiegłym roku. Zaoferowała ona miesięcznie 19 zł za metr kwadratowy dzierżawionej powierzchni. Zapłaci również 22-procentowy podatek VAT.

- Umowa jest podpisana do 15 października - mówi Katarzyna Piechota. - Oczywiście ze względu na warunki pogodowe może zostać przedłużona lub rozwiązana przed upłynięciem tego terminu.

O zgodę na postawienie ogródka na placu Jagiellońskim wnioskowała też kawiarnia Czekolada mieszcząca się w budynku Teatru Powszechnego. Powiększyć stojący już ogródek chce właściciel Ozzi Baru działającego w kamienicy przy ul. Żeromskiego 37. Ukazały się już ogłoszenia o dzierżawie tych terenów w trybie bezprzetargowym. Na placu Jagiellońskim cena wywoławcza to 30 zł za metr kwadratowy miesięcznie, a w drugim - 10 zł. Najemca zapłaci też podatek.

- Ceny za wynajem są różne, bo w pierwszym przypadku chodzi o ogródek z możliwością sprzedaży piwa, w drugim alkohol nie będzie sprzedawany - podkreśla Piechota.

 


Katarzyna Ludwińska, Gazeta Wyborcza Radom
Fot.Marcin Kucewicz /AG