Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

W Tychach muzeum piwa będzie połączone z muzeum miejskim

16.06.2004

Kolekcję ponad 300 butelek z początku XIX w., etykiety, podstawki, kufle, a nawet film w nowoczesnej, trójwymiarowej technice 3D o warzeniu piwa będzie można podziwiać w pierwszym w kraju Muzeum Piwa i Piwowarstwa, które jesienią powstanie na terenie Tyskich Browarów Książęcych. W sąsiednim budynku powstanie też Muzeum Miejskie prezentujące historię Tychów i regionu.
Tyskie Muzeum Piwa i Piwowarstwa będzie się mieściło w odnowionym budynku kościoła ewangelickiego z 1902 roku, który znajduje się na terenie browaru. Wnętrze ma neogotyckie łuki, odsłonięte zostaną też oryginalne cegły i sklepienia. Całość ma być połączeniem tradycji z nowoczesnością. Do wykończenia zostaną użyte ogromne ilości szkła, stali i żelbetonu.

W muzeum znajdą się m.in.: butelki, nalewaki, beczki, korki, kapsle i narzędzia bednarskie, a więc wszystkie elementy związane z piwem i jego produkcją. - Będzie to muzeum interaktywne. Gdy przejdziemy obok jakiegoś eksponatu, automatycznie uruchomi się ekran z jego historią - mówi Małgorzata Walędzińska, rzeczniczka prasowa Tyskich Browarów Książęcych.

Już zaczęto poszukiwania przewodników, którzy będą oprowadzać turystów. - Szukamy gawędziarzy, ludzi, którzy potrafią ciekawie opowiadać - dodaje Walędzińska.

Tyskie Muzeum Piwa i Piwowarstwa będzie połączone z Muzeum Miejskim, które powstanie w sąsiednim budynku. Wczoraj browar przekazał go za darmo miastu.
Gazeta Wyborcza

Tomasz Głogowski