Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Vienna Lager Pietra i Colomba - Witbier z tradycjami

18.10.2013
Vienna Lager Pietra i Colomba - Witbier z tradycjami Vienna Lager Pietra i Colomba - Witbier z tradycjami

Przedstawiamy opis dwóch piw dostępnych już od dziś w Galicji oraz The Eclipse Inn w Łodzi w wersji kegowej.

PIETRA – słowo to w języku włoskim oznacza „kamień” i jest jednocześnie nazwą browaru i piwa w nim warzonego. Browar mieści się na francuskiej wyspie Korsyce, położonej na Morzu Śródziemnym. Piwo to reprezentuje styl Vienna Lager. Posiada piękną bursztynową barwę oraz niezwykły i wyjątkowy oraz tak charakterystyczny aromat. Zawdzięcza to korsykańskiej mączce kasztanowej pochodzącej z lasku Castagniccia, rosnącego na wysokości ponad 1000 m n.p.m. Mączka ta dodawana podczas warzenia pełni nie tylko rolę surowca, ale również stanowi o charakterze piwa. Owoce zbiera się ręcznie, zawozi w dół na osłach, a następnie dokładnie selekcjonuje. Jest to gwarancją otrzymania mączki, o najwyższej jakości, pochodzącej z jej naturalnego środowiska.

Ta jedyna świecie kombinacja zapewnia piwu PIETRA wyjątkową oryginalność, głęboką pełnię smaku (ekstraktywność 14˚Plato), co w połączeniu z subtelną goryczką chmielową wieńczy dzieło. Zawiera 6% alkoholu objętościowo.

COLOMBA – jest klasycznym przykładem francuskiego stylu piwnego Bière blanche niezwykle popularnego na świecie, a znanego głównie pod nazwą Witbier. Styl ten wskrzesił 19 marca 1966r. Belg Pierre Celis. Zawiera słód jęczmienny i pszeniczny, a wyjątkowego aromatu nadaje piwu kompozycja ziół du Maquis (mirt, liść laurowy, owoce jałowca i owoce poziomkowego drzewa) dostępnych w górzystych terenach Korsyki. Tę subtelną mieszankę różnych gatunków roślin przygotowuje się parząc je jak herbatę, a następnie dodaje w procesie gotowania brzeczki piwnej razem z chmielem.

Obecność pozostałych drożdży jest efektem jego naturalnego zmętnienia oraz nadaje piwu tak charakterystyczną słodowość (ekstraktywność13˚Plato). Zawiera 6% alkoholu objętościowo.

Obydwu pysznych piw możemy spróbować w Galicji (Manufaktura) oraz w The Eclipse Inn (Piotrkowska 80).