Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Van Pur został nowym właścicielem Browarów Górnośląskich

10.06.2005

Po sześciu latach od upadłości i dziesięciu nieudanych przetargach Browary Górnośląskie w Zabrzu mają wreszcie nowego właściciela. Za 12 mln zł w czwartek kupił je Browar Van Pur.
Zabrzański browar był do wczoraj największą niesprywatyzowaną firmą piwowarską w kraju. W 1999 r. potężnie zadłużony musiał ogłosić upadłość. Wydawało się, że to koniec warzenia piwa w Zabrzu, tymczasem pracownicy nie załamali się. Postawili na tradycję i niską cenę. W ten sposób zdobyli ponad 350 sklepów i hurtowni na Śląsku. Browar, choć z garbem długów, produkował piwo i radził sobie nieźle. Tylko w 2002 r. osiągnął 2,5 mln zysku, a przez ostatnie sześć lat spłacił 13 mln zł należności.

Mimo to wciąż nie udawało się go sprzedać, choć zorganizowano aż dziesięć przetargów. Albo nie było chętnych, albo chcieli zapłacić za mało. Nie powiódł się też plan utworzenia spółki pracowniczej.

Pomogła dopiero licytacja ogłoszona przez komornika. Prawo nie zezwala na sprzedaż upadłej firmy w całości, dlatego podzielono ją na dwie części. Wczoraj rano Van Pur kupił siedzibę firmy i tereny, na których browar się znajduje. Po południu dokupił całą resztę: piwo warzące się w kadziach, maszyny, samochody i wyposażenie biur. W sumie nowy właściciel zapłacił 12 mln zł. - To dla mnie jeden z radośniejszych dni w życiu, bo Van Pur gwarantuje, że nadal będzie produkował piwo w Zabrzu - mówi Zbigniew Suliga, syndyk browaru.

Waży się los 170 pracowników. 30 czerwca wszyscy dostaną od syndyka wypowiedzenia i odprawy. Potem większość zostanie prawdopodobnie zatrudniona przez nowego właściciela. - Nikt tak jak my nie zna się przecież na warzeniu piwa - mówi jeden z pracowników.

Przed syndykiem i nowym właścicielem trudne dni. Przekazanie firmy musi odbyć się płynnie, by nie zakłócić produkcji, która od 15 maja idzie na pełnych obrotach. Ubiegły rok ze względu na wprowadzenie unijnych przepisów był dla browaru w Zabrzu trudny. - Ten będzie z pewnością dużo lepszy - przewiduje Suliga.

Przedstwiciele Van Pura zapowiedzieli wczoraj, że w zabrzańskim browarze zostaną przeprowadzone nowe inwestycje. Dziś (piątek) nowi szefowie spotkają się z załogą.

Najbardziej znane piwa produkowane w Zabrzu to Górnośląskie, Roger i Superpiwosz.
Gazeta Wyborcza

Tomasz Głogowski