Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Unia nie lubi wódki

13.09.2005

Czy wkrótce każda butelka z alkoholem w UE będzie opatrzona hasłami ostrzegawczymi, tak jak papierosy? Takich zmian chce unijny komisarz odpowiedzialny za zdrowie.
– Trwają już prace nad nową strategią Unii Europejskiej dotyczącą walki z alkoholizmem – przyznaje Joanna Mikuła, dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Markos Kyprianou, komisarz ds. zdrowia i ochrony konsumentów, chce, by kraje UE miały obowiązek umieszczania haseł ostrzegawczych na każdym napoju alkoholowym. Mają być podobne do napisów na opakowaniach papierosów, które informują o szkodliwym wpływie palenia tytoniu na zdrowie.

Jeśli taka dyrektywa wejdzie w życie, konkretna treść haseł na napojach alkoholowych będzie najprawdopodobniej leżała w gestii danego kraju UE.

Telewizja bez piwa

Komisarz Markos Kyprianou opowiada się również za ograniczeniem, a nawet całkowitym zakazem reklamy alkoholu. Powołuje się przy tym na raport Banku Światowego, z którego wynika, że zakaz reklamy wyrobów tytoniowych mógł się przyczynić do spadku palenia nawet o siedem procent.
UE chce walczyć z alkoholizmem, bo – jak wynika z badań – w krajach Wspólnoty to poważny problem. Tylko w Austrii od alkoholu uzależnionych jest aż 1,2 mln na ponad 8 mln mieszkańców. W Niemczech przebadano pracowników, problemy alkoholowe ma co piąty. Spotkanie unijnych ekspertów w sprawie ograniczenia reklamy odbędzie się już w październiku.

Stracą media

Jeśli w Polsce zacznie obowiązywać zakaz reklamy piwa (innych alkoholi promować nie wolno), najbardziej stracą na tym stacje telewizyjne. Browary są jedną z najbardziej aktywnych marketingowo branż. Rocznie na reklamę w mediach wydają średnio ponad 200 mln zł – aż 75 proc. tych pieniędzy trafia do telewizji. – Reklama piwa powinna być zakazana, bo wpływa na zwiększenie spożycia alkoholu wśród młodzieży nawet o kilkanaście procent. Propozycje UE to krok w dobrym kierunku. – uważa Andrzej Nagiel, szef Ogólnopolskiego Związku Stowarzyszeń Abstynenckich.
Życie Warszawy

MAŁGORZATA CZYCZŁO