Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Umyj głowę... piwem

18.04.2006

Piwo jasne jest popularnym trunkiem. Z dawien dawna ceniono je też jako kosmetyk. Już Egipcjanki używały tego trunku do pielęgnacji cery. Wykorzystywano je również w wieku XVIII i XIX. Współcześni zwolennicy piwnej kosmetyki twierdzą, że napój ten, rozsmarowany na skórze wraz z innymi składnikami, działa na nią bardzo dobroczynnie dostarczając różnych minerałów i witamin.
Najbardziej popularne jest mycie głowy piwem. Używać go można zamiast szamponu. Tego nauczyła przed laty Wiolettę P. babcia.
- Gdy byłam nastolatką i młodą mamą często przetłuszczały mi się włosy. Stosowałam różne szampony, drogie preparaty. Nie było wielkiej poprawy. Wtedy babcia poradziła mi piwo. Efekty po kilku umyciach włosów były znakomite. Włosy stały się bardziej miękkie i gładkie. Po umyciu włosów piwem zawsze je przemywałam ciepłą wodą z dodatkiem octu winnego przygotowywanego z jabłek.
Babcia Wioletty P. przez długi czas przebywała w Bawarii. Tam jeszcze poznała i wypraktykowała na sobie kilka innych oryginalnych kuracji piwem. Przy wypadaniu włosów należy szklankę piwa zmieszać z szklanką naparu z liści albo korzenia pokrzywy. Łyżeczkę pokruszonych liści lub korzeni zalać szklanką wrzątku, odstawić na kilkanaście minut. 1/3 szklanki mieszaniny piwa i naparu z pokrzywy wetrzeć w skórę głowy po spłukaniu jej ciepłą wodą. Odczekać kilkanaście minut, spłukać ciepłą wodą, wetrzeć kolejną 1/3 szklanki mieszanki, znowu odczekać ponad 10 minut. Spłukać ciepłą wodą. Wetrzeć resztę piwa z pokrzywą. Włosów już nie płukać i nie suszyć. Wystarczy je tylko uczesać.
Jeżeli ktoś nie ma czasu, może kurację przeprowadzić używając jednorazowo pół szklanki mieszanki. Ale podział na trzy porcje daje lepsze efekty. Podobnie przeprowadza się kurację stosując zamiast naparu z pokrzywy odwar z korzeni tataraku. Łyżkę rozdrobnionych dokładnie korzeni, mogą być świeże też, zalać szklanką wrzątku. Podgotować pod przykryciem na małym ogniu kilka minut. Odstawić na kilkanaście minut, odcedzić. Szklankę odwaru zmieszać z ciepłą wodą i wykorzystywać do płukania. Resztę odwaru zmieszać z szklanką jasnego piwa. Jeżeli nie mamy odwarów z ziół płukania można wykonywać samym piwem. Używać jako kosmetyku piwa z beczek albo butelek. Wtedy składniki organizm lepiej wykorzystuje.

Super Fakty

Zbigniew Przybylak Gazeta Pomorska