Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Ulgi dla małych browarów

19.04.2004

W Ministerstwie Finansów odbyły się konsultacje z przedstawicielami Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego w Polsce.
Celem tych konsultacji - jak podaje resort finansów na swojej witrynie internetowej - było zapewnienie dobrych warunków konkurowania polskiego piwa na rynku wewnątrzwspólnotowym po naszej akcesji do Unii Europejskiej. W spotkaniu, które miało miejsce 16 kwietnia, wziął udział, oprócz wspomnianego Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego, m.in. Andrzej Raczko - Minister Finansów.

Podczas konsultacji wyrażono zaniepokojenie branży o sytuację małych, lokalnych browarów. Dlatego też Ministerstwo Finansów zdecydowało, iż o 25% zwiększona zostanie ulga dla małych i średnich browarów, czyli tych, które produkują do 200 tys. hektolitrów. Zwiększona ulga oznacza zmniejszenie obciążenia podatkiem akcyzowym na wytwarzane przez nie piwo. Przykładowo browar, który produkuje do 20 tys. hl piwa obecnie korzystający z ulgi w wysokości 20 zł/hl - będzie uprawniony do odliczenia 25 zł/hl. Ulga uregulowana zostanie w rozporządzeniu, które jest już po uzgodnieniach międzyresortowych.

Ulga dla małych i średnich browarów nie zmienia faktu, iż obciążenie podatkiem akcyzowym polskiego piwa należy do najwyższych w Europie. Znacznie tańsze jest np. piwo naszych południowych sąsiadów. Resort podtrzymał swoje wcześniejsze zobowiązania do bieżącego monitorowania, wspólnie z branżą piwowarską, sytuacji na rynku wyrobów akcyzowych po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej. W przypadku drastycznego wzrostu indywidualnego importu piwa w pierwszych tygodniach po akcesji MF zobowiązało się do podjęcia niezbędnych działań. Należy postawić sobie tylko pytanie - co oznacza drastyczny wzrost?
Interia.pl

(Roedl&Partner)