Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Ugoda Habsburgów z Żywcem

07.12.2005

Byli właściciele Browaru dostaną odszkodowanie. Koniec sporu między Browarem Żywieckim a rodziną Habsburgów o browar Żywiec! Obie strony nareszcie dogadały się. Dla księżnej Marii Krystyny Habsburg z Żywca to prezent w przeddzień jej 82. urodzin.
- A to piękna wiadomość. Naprawdę cieszę się - wyznała nam Maria Krystyna. - Dobrze się stało, bo kłótnia nikomu nie jest potrzebna.

Szczegóły porozumienia ogłoszone zostaną na dzisiejszej konferencji prasowej zwołanej przez żywieckiego producenta piwa. Na razie wiadomo, że Habsburgowie otrzymają rekompensatę za utratę browarów. Dla księżnej Habsburg będzie to niczym gwiazdka z nieba. W zeszłym roku ta starsza pani z pomocą "Super Expressu" wywalczyła od państwa skromną emeryturę.

Zadowolenia z zakończonego sporu nie kryją przedstawiciele Browarów Żywieckich.

- Ta sprawa była prawdziwą plamą na wizerunku naszej firmy - mówi Eliza Panek, rzecznik zakładów piwowarskich.

Żywiecki browar wybudował w 1856 r. Karol Ferdynand Habsburg. Po wojnie został znacjonalizowany. Spór z rodziną Habsburgów rozpoczął się w połowie lat 90., gdy udziały w Żywcu kupił Heineken. Spadkobiercy Habsburgów (mieszkający w Szwecji książę Karol Stefan i dominikanin z Krakowa Kazimierz Badeni) domagali się w imieniu rodziny wydania im browaru albo wypłaty odszkodowania.
Super Express

Krzysztof Oremus