Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Tyskie i Żubr wypłacą Kulczykowi dywidendę

17.05.2008

Kompania Piwowarska ma za sobą kolejny rekordowy rok w historii. Sprzedała aż 14,5 mln hl piwa i zwiększyła udział w rynku do 40 proc.

Jeden z najbogatszych Polaków Jan Kulczyk będzie mógł znowu liczyć na dywidendę od piwnego potentata, którego kontroluje wspólnie z międzynarodowym koncernem piwowarskim SABMiller. Kompania zarobiła na czysto aż 744 mln zł przy przychodach 4,4 mld zł, to jej rekord.

Sześć na sto piw sprzedawanych na całym świecie przez SABMiller pochodzi teraz z polskich browarów.

- Jesteśmy za wypłatą dywidendy dla akcjonariuszy i chcemy z zysku wesprzeć też inwestycje - powiedział podczas piątkowego spotkania z dziennikarzami dyrektor generalny Kompanii Dieter Schulze. Jego zdaniem osiągnięcie rekordowych wyników było możliwe, bo w Polsce bardzo rośnie gospodarka, pensje, a piwowarom sprzyjała nawet pogoda, o której mówi się, że jest "najlepszym sprzedawcą piwa".

Spółka sprzedała 14,5 mln hl piwa, czyli aż 12 proc. więcej niż przed rokiem. Umocniła pozycję lidera w branży przed Grupą Żywiec i Carlsberg Polska (d. Okocim). Kompania w styczniu przejęła Browar Belgia w Kielcach (warzący ok. 1 mln hl) i najprawdopodobniej na tym zakończy przejęcia w Polsce, bo jej udział w rynku doszedł do 40 proc., czyli poziomu zagrażającego konkurencji według przepisów antymonopolowych. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby Kompania zdobywała rynek, bazując na posiadanych browarach. Dzięki inwestycjom tylko w zeszłym roku sięgnęły 400 mln zł, może warzyć znacznie więcej piwa niż obecnie sprzedaje. Łączny potencjał czterech browarów (Tychy, Poznań, Białystok i Kielce) sięga aż 17 mln hl.


Tomasz Prusek, Gazeta Wyborcza