Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Trooper i Iron Maiden.

31.05.2013
Trooper i Iron Maiden. Trooper i Iron Maiden.

"The Trooper" to singel londyńskiej heavy metalowej grupy Iron Maiden promujący płytę Piece of Mind. Jego tematem jest słynna szarża lekkiej brygady w czasie bitwy pod Bałakławą (1854) podczas wojny krymskiej.

TROOPER to również piwo, które zapożyczyło swoją nazwę od tego właśnie utworu.

Jego autorem jest entuzjasta i fan piwnego stylu ale (z kategorii Rael Ale) i zarazem wokalista grupy Iron Maiden Bruce Dickinson, który opracował prezentowane piwo.

W dniu 12 marca 2013r. została podpisana umowa pomiędzy zespołem muzycznym a rodzinnym browarem regionalnym (znanym z produkcji piwa mocnego Old Tom) Frederic Robinson Ltd (obecnie Unicorn Brewery) z Stockport, miasta położonego w północno-zachodniej Anglii. Sprzedaż piwa rozpoczęto od maja 2013r.

Wiele kontrowersji wzbudziła już sama etykieta, a konkretnie wizerunek umieszczonej na niej maskotki zespołu Iron Maiden, demona o twarzy potwora imieniem Eddi, w stroju brytyjskiego żołnierza z zakrwawionym mieczem i poszarpaną flagą brytyjską. W niektórych krajach (głównie skandynawskich) niedozwolone jest pokazywanie, na etykietach z alkoholem, elementów nawiązujących do wojny, broni czy związanej z nią agresji. Wszystko to zmusiło producenta do stworzenia alternatywnej etykiety.

 

Sam produkt wzbudził nie mniej kontrowersji, a dzięki niemu zespół dotarł nawet tam gdzie nie koncertował. Zainteresowanie nim zaobserwowano w 184 krajach, niemal na całym świecie.

Goryczy i aromatu piwu dostarczyła unikalna kompozycja chmieli: East Kent Goldings (stara angielska odmiana chmielu aromatycznego używanego przede wszystkim do chmielenia aromatycznego piw w stylu IPA, bitter i pozostałych angielskich ales), Bobek (słoweńska odmiana o intensywnym i przyjemnym, chmielowym zapachu) i wciąż zyskującym sympatyków Cascade (stworzony w Oregon State University, aromatyczny używany w szczególności do piw górnej fermentacji ze względu na aromat owoców tropikalnych i często wykorzystywanego do chmielenia dla goryczki oraz na zimno).

Piwo jest niezwykle delikatne i niemal całkowicie czyste w charakterze. Subtelna słodowość, przejawiająca się zapachem ziarna, przeplata się z subtelną owocowa estrowością. Brak jest nieco tak charakterystycznego żywicznego aromatu chmielowego z charakterystycznymi nutami ziemistymi. Smak goryczki niemal doskonale spełnia, wysoko ceniony przez Brytyjczyków, parametr określany mianem „time intensity tasting”.
Piwo to dostępne jest obecnie w Łodzi, jedynie w siedzibie lokalnego kręgu Bractwa Piwnego, w pubie The Eclipse Inn.