Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Tego się można było spodziewać !!!

16.11.2012
Tego się można było spodziewać !!! Tego się można było spodziewać !!!

Tegoroczny, już IX, European Beer Star odbył się, jak co roku, na terenie Technikum Piwowarskim Doemensschule w Gräfelfing pod Monachium.

Pierwszy konkurs odbył się w 2004 r. Warto również dodać, że już wówczas w promocję tego debiutującego konkursu zaangażował się Prezes Stowarzyszenia Regionalnych Browarów Polskich Pan Andrzej Olkowski.


O rosnącej randze tego konkursu najlepiej świadczy udział w nim, w tym roku, prócz krajów piwem stojących, piw z takich krajów jak: Laos, Mongolia, Myanmar, Namibia czy Wybrzeże Kości Słoniowej.


Od samego początku w konkursie European Beer Star uczestniczą również i nasze krajowe piwa. Największy sukces osiągnęło w 2005 r. (medal złoty) w kategorii Bohemian-Style Schwarzbier piwo Heban z istniejącego jeszcze wówczas Browaru Warmińsko-Mazurskiego "Jurand" w Olsztynie. Trzy razy zdobyliśmy medal srebrny (2004 – piwo Dobre Mocne z browaru w Lwówku Śląskim i Wiśnia w Piwie z browaru Kormoran w Olsztynie oraz w 2008 – piwo Harnaś z Carlsberg Polska).


Brąz w 2004r. otrzymało piwo Bannana Beer z Browaru Jabłonowo i w 2009r. piwo Okocim Premium Pils z Carlsberg Polska.


W ubiegłym roku, w konkursie, zadebiutował styl belgijskiego piwa pszenicznego Witbier. Był to hołd oddany zmarłemu 9 kwietnia 2011r. w Tienen belgijskiemu piwowarowi jakim był Pierre Celis. On to, w swojej rodzinnej miejscowości Hoegaarden wskrzesił w 1966r. zapomniany wówczas ten styl piwny.


W tym roku najwięcej emocji wzbudziła, rozwijająca się od kilku lat na całym świecie, kategoria Wood and Barrel-Aged Strong Beer. Emocje te związane są ze znaczną różnorodnością charakteru poszczególnych styli piwnych zgłoszonych do tej kategorii (Dunkler Doppelbock, Barley Wine, Belgian Dark Strong Ale, Imperial IPA czy Imperial Stout).


I w tym roku nie zabrakło polskich wątków. Prócz naszych piw zadebiutowała nowa, tak nam bliska, kategoria: Baltic-Style Porter. Już od kilku lat nad tym tematem pracował Prezes Stowarzyszenia Regionalnych Browarów Polskich Pan Andrzej Olkowski. W końcu słowo stało się ciałem.

W niej to właśnie, pierwsze miejsce, złoty medal zdobyło piwo Porter Warmiński. Już samo stworzenie kategorii Baltic-Style Porter stało się dla nas Polaków niezwykłym sukcesem. Od kilku lat wiele osób i różnorakich stowarzyszeń pracowało nad tym, by ten tak nam bliski styl nie zaginął. Przez wiele lat był on lekceważony co wiązało się z długim i kłopotliwym, a co najważniejsze drogim, procesem jego tworzenia. Wiele skomercjalizowanych browarów zaczęło się z niego wycofywać. Były również browary, które spłycały jego charakter. Jest jednak w Polsce kilka takich porterów posiadających serce piwowara i wyraźny kręgosłup. Do nich właśnie należy zwycięzca kategorii Baltic-Style Porter na European Beer Star 2012 piwo Porter Warmiński z Browaru Kormoran w Olsztynie.


Warto również dodać, że nie jest to jedyne polskie piwo nagrodzone na tym konkursie, w tym roku. Kolejnym było piwo Orkiszowe z Miodem, w kategorii Speciality Honey Beer, również z Browaru Kormoran.
Szkoda tylko, że tak mało browarów z Polski uczestniczy ze swoimi produktami w tym już największym w Europie konkursie piwa.

Zobacz także: Wielki sukces Browaru Kormoran podczas European Beer Star 2012


Piwu cześć
Marek Suliga